Сейсмічний "плащ-невидимка" може приховати будівлі і споруди від руйнівних землетрусів.
Те, що Ви прочитали в заголовку, трохи схоже на наукову фантастику. Але можливість захисту будинків, будівель і споруд від землетрусів за допомогою сейсмічного "плаща-невидимки" є реальною, хоча зараз тільки в теорії. Нова ідея полягає в тому, що б оточити будова серією циліндрів, виготовлених зі спеціального матеріалу на основі гуми, які будуть діяти як бар'єр, що перешкоджає проникненню сейсмічних коливань.
В опублікованій минулого тижня роботі команди з Математичної школи Манчестерського університету (University of Manchester's School of Mathematics) для захисту будівель пропонується використовувати циліндри з синтетичного метаматеріалу, які розміщуються в землі поруч з фундаментами будівель. Матеріал поглинає механічні сейсмічні коливання, переводячи їх енергію в інші види енергії, звукову та теплову, що знижує силу коливань і оберігає будівлі від руйнування.
Даний метод дуже нагадує методи приховування, які роблять об'єкти невидимими в різних діапазонах світлових хвиль. Але будівля, звичайно, не повністю невидимо, воно захищене бар'єром, що поглинає велику частину енергії коливань і ефективно розсіює частину.
"П'ять-шість років тому вчені почали працювати над проблемою невидимості в діапазоні видимих світлових хвиль, а в останні роки ми звернули увагу і на інші типи хвиль та коливань. Найцікавіше полягає в тому, що технології невидимості працюють зі звуковими хвилями і механічними коливаннями. Але в цій справі є одна проблема, яка полягає в тому, що для таких "плащів-невидимок" не можна використовувати ні один матеріал природного походження" - розповідає професор Вільям Парнелл (William Parnell). "У своїх дослідженнях ми продемонстрували, що самий звичайний матеріал, гума, може використовуватися в якості плаща для приховування від пружних механічних хвиль певного типу".
Незважаючи на те, що гума є досить поширеним матеріалом, навряд чи з її допомогою вдасться захистити всі будівлі і споруди міст, розташованих у небезпечній з сейсмологічної точки зору районах. Вчені вважають, що поки таку технологію найбільш доцільно використовувати для захисту нових стратегічних об'єктів, ядерних станцій, мостів і дамб.