Menu

Космічні промені можна використовувати для "рентгеноскопії" вулканічної діяльності.

Космические лучи можно использовать для "рентгеноскопии" вулканической деятельности.


Для більш точних прогнозів часу виверження вулканів досить непогано б було мати, крім непрямих даних, візуальні знімки того, що ж відбувається всередині самого вулкана і під поверхнею Землі в прилеглих районах. Оскільки у людей немає ще рентгенівських апаратів, здатних зробити знімок цілої гори, вчені почали використовувати для цього космічне випромінювання, промені, що приходять з глибин Всесвіту, як системи одержання зображень.

Космічні промені - це потік високоенергетичних частинок, що прибувають з космосу і стикаються з атмосферою Землі. Цей процес відбувається безперервно, але іноді, частка космічного випромінювання, зіткнувшись з атомом речовини повітря, народжує мюон, який є крихітною субатомної частки, подібної електрону. Варто відзначити, що за останню хвилину крізь Ваше тіло пройшло приблизно 10 тисяч мюонів, але, я думаю, Ви цього просто не помітили. Таке мюонное випромінювання абсолютно нешкідливо для людини.

Рухаються мюоны з-за своїх малих габаритів і маси проходять через матерію, практично не затримуючись. Але все-таки деяким з них вдається зіткнутися з ядром атома речовини і зупинитися. В принципі, практично те ж саме відбувається в рентгенівському кабінеті при русі фотонів рентгенівського випромінювання через тіло людини. Більш щільні частини тіла зупиняють більшу кількість фотонів, завдяки чому можна отримати на плівці зображення внутрішніх органів.

Використовуючи мюоны можна використовувати технологію, подібну рентгеноскопії, для отримання зображень нутрощів всього чого завгодно, незалежно від розмірів, в тому числі і вулканів. Замість фотоплівки, використовуваної при рентгеноскопії, використовуються два паралельних мюонним датчика, розміщених неподалік від вулкана. Ці датчики відслідковують рух мюонів і відбирають із загальної маси мюоны, що пройшли через два датчика. Природно, що кількість пройшли крізь тіло вулкана мюонів буде залежати від щільності матерії і, розташувавши безліч датчиків навколо вулкана або рухаючи пару датчиків по заданій траєкторії, можна поступово створити тривимірну картину процесів, що відбуваються всередині вулкана.

Така технологія використовувалася для проведення зйомки нутрощів жерла вулкана Везувій, вулкана, який вже протягом дуже довгого часу тримає в напрузі італійців, що живуть в безпосередній близькості від вулкана. А на відео, представленому нижче, можна побачити загальні принципи технології мюонной рентгеноскопії.



|