Виробництво скрипок, переважаючих за звучанням скрипки Страдіварі, можна без праці поставити на потік.
Близько двох тижнів назад ми розповідали нашим читачам, як один вчений і двоє майстрів скрипкових справ, використовуючи метод комп'ютерної томографії (computed tomography, CT), створили точну копію скрипки Страдіварі 1704 року. Інструмент, який вони створили, був точною копією оригіналу в частині форми, товщини та об'єму дерев'яних частин. Але існує припущення, що неперевершені акустичні властивості скрипок Страдіварі виходять завдяки особливій речовині, пропитавшему деревину. А це речовина, в свою чергу, виробляється одним із видів мікроорганізмів-грибків, які удосталь перебували в лісах в ті часи. І виявляється, над цим аспектом виробництва скрипок теж працює група фахівців.
До складу групи входить Френсіс Шварз (Francis Schwarze), вчений з швейцарського науково-дослідного інституту Empa, і ще двоє швейцарців, фахівців в області створення скрипок і використання акустичних властивостей деревини. Спільними зусиллями вони створили дві скрипки, названі досить дивно - "fungus violins", дослівно грибкові скрипки. Матеріалом для виготовлення скрипок була деревина з лісу, уражена грибком білої гнилі Physisporinus vitreus. Незважаючи на настільки звичайне найменування, не настільки помітний як "Страдіварі", ці скрипки продемонстрували неперевершені акустичні характеристики. У 2009 році звучання цих скрипок було порівняно зі звучанням оригінальної скрипки Страдіварі. Групі експертів і широкої аудиторії були програні однакові мелодії, тільки на різних скрипках. Природно, люди, що беруть участь у випробуваннях, не були обізнані яка з скрипок грає в даний момент. І, як це не дивно, переважна більшість експертів і звичайних людей віддали перевагу звучанням нових скрипок.
Створення перших двох примірників "грибкових" скрипок було тривалим і складним процесом. Але зараз дослідники інституту Empa розробили досить просту і ефективну технологію просочення деревини складом, вироблюваним грибками. Таким чином можна налагодити виробництво просоченої деревини та музичних інструментів майже в промислових масштабах. І, природно, цими інструментами можуть бути не тільки скрипки.
Проект по створенню нової технології виробництва деревини та музичних інструментів було розпочато у вересні місяці цього року. Головою проекту є експерт по акустичних і тональним властивостям деревини Айріс Бреемо (Iris Bremaud), а виробництво скрипок нового покоління буде проходити під спостереженням Майкла Бомгартнера (Michael Baumgartner), відомого швейцарського виробника музичних інструментів.