Menu

Вчені створили найтонший лист скла, товщиною всього в два атома

Ученые создали самый тонкий лист стекла, толщиной всего в два атома


В науці досить поширені випадки, коли досить важливі відкриття робляться абсолютно випадково, будучи несподіваними побічними ефектами інших вироблених експериментів. І однією з таких випадковостей стало отримання самого тонкого у світі листа скла, товщина якого склала всього два атома. Цього факту стало достатньо для того, щоб вчені заробили місце в Книзі рекордів Гіннеса редакції 2014 року.

Вчені з Корнуелльского університету (Cornell University) і університету Ульма (University of Ulm), Німеччина, працювали над дослідженнями технологій виробництва графена, неймовірно міцного і тонкого матеріалу одноатомной товщини, що складається виключно з атомів вуглецю. Атоми вуглецю знаходяться в вузлах кристалічної решітки, яка за формою нагадує бджолині стільники, і таке незвичайне будова надає графену цілий ряд незвичайних, унікальних фізичних та електричних властивостей.

Вивчаючи отриманий матеріал з допомогою електронного мікроскопа, вчені виявили в надрах своєї установки іншої найтонший матеріал, який не є графеном. Подальші більш ретельні дослідження показали, що вчені побачили по суті двомірний лист скла, матеріалу, що складається з атомів кремнію та кисню.

Вчені вважають, що цей неймовірно тонкий лист скла був створений в результаті витоку повітря всередину вакуумної камери, де проводився синтез графена. Кисень з просочившегося в камеру повітря вступив в реакцію з матеріалом кремнієвої підкладки, а каталізатором цього процесу послужила мідь, яка використовується в процесі отримання графена і наявність якої дозволило склу сформувати двовимірну кристалічну решітку.

Крім того факту, що вченим вдалося отримати дуже тонке скло, їм вдалося у всіх деталях розглянути будову кристалічної решітки скла і розташування атомів кремнію та кисню. Такий інтерес до скла обумовлений тим, що цей матеріал має аморфні властивості, будучи одночасно твердим, але, при цьому, повільно поточних, як дуже в'язка рідина.

Слід зауважити, що це досягнення може мати значні наслідки. Двомірне скло, процес отримання якого достатньо простий, може стати матеріалом, який буде використаний у створенні транзисторів і інших електронних компонентів наступного покоління, завдяки яким електронні пристрої майбутнього стануть менше, швидше і будуть споживати значно менша кількість енергії.

|