Menu

Квантовий торнадо буде крутити колеса наномеханизмов і наноустройств.



Мисливцям за ураганами, які шукають наступний об'єкт для вивчення, торнадо, ймовірно, доведеться покинути долину Tornado Alley і висунутися в напрямку найближчого електронного мікроскопа. Адже команді вчених з Антверпенського університету (University of Antwerpen) і Віденського технічного університету (TU Vienna) вдалося отримати мініатюрний квантовий торнадо, змусивши обертатися промінь електронів, подібний променю, що використовується в електронних мікроскопах. Детальні результати цих досліджень були опубліковані в останньому випуску журналу Nature.

До останнього часу ще нікому не вдавалося створити "вихрові" промені світла або іншого випромінювання, незважаючи на те, що дослідження в цій області проводилися різними групами вчених. Для чого ж це потрібно? Відповідь проста - обертовий потік, подібно обертового потоку повітря торнадо, може використовуватися для того, що б привести в рух наночастинки або крутити крихітні колеса мікроскопічних двигунів наномеханизмов.

Команда вчених, очолювана професором Петером Шатчнайдером (Peter Schattschneider), створила квантовий торнадо, пропускаючи плоский електронний промінь крізь платиновий екран спеціальної форми, розміром всього в декілька мільйонних часток милиметра. Коли промінь проходив крізь ґрати він розпадався, дифрагировал, на три промені, один з яких обертався праворуч, другий - ліворуч, а третій не обертається зовсім. Після цього, знову склавши ці три променя, вченим вдалося отримати вихрящийся електронний промінь. Змінюючи форму і крок дифракційної решітки, ученим вдалося добитися того, що можна було керувати інтенсивністю кожного з трьох результуючих променів, роблячи його сильніше, ніж інші.

|