Menu

"Нанотрубочный" олівець дозволяє малювати хімічні датчики прямо на папері.

"Нанотрубочный" карандаш позволяет рисовать химические датчики прямо на бумаге.


Кілька недбалих штрихів, набросанных олівцем на аркуші спеціального паперу, дозволять виготовити високочутливий датчик, який може виявити в повітрі навіть самі слабкі концентрації небезпечних газів і різних хімічних речовин. Все вищесказане реалізовано вченими-хіміками з Массачусетського технологічного інституту створили спеціальний олівець, в якому звичайний графітовий стрижень замінений матеріалом, що складається із спресованих вуглецевих нанотрубок.

Штрихи на папері, які завдає цей олівець, складаються з вуглецевих нанотрубок певної довжини і упораядоченных в просторі в одному напрямку. Та й папір для датчиків використовується не зовсім звичайна, а спеціальна, з нанесеним на неї струмопровідним напиленням. Коли на струмопровідну папір подається електричний потенціал, то через доріжки з нанотрубок починає йти електричний струм. Молекули газів або інших хімічних речовин, що знаходяться в повітрі, зв'язуються з вуглецевими нанотрубками, відповідним чином змінюючи опір і струм, що йде крізь ланцюг датчика.

Досвідчений датчик, намальований хіміками інституту, той, який можна побачити на наведеному вище знімку, успішно виявив у повітрі сліди аміаку такої концентрації, яку не міг відчути ніс людини. "Така ж ідея буде працювати і для інших видів газоподібних речовин, що тільки може знадобитися зміна кількості і товщини ліній, намальованих нанотрубочным олівцем" - говорить Тімоті Сваджер (Timothy Swager), вчений-хімік з Массачусетського технологічного інституту.

Ще одним нововведенням, яке було розроблено вченими для виготовлення такого олівця, є метод пресування порошкоподібних вуглецевих нанотрубок в матеріал, дуже нагадує по своїй структурі графіт. Цей метод набагато більш безпечний для навколишнього середовища, ніж традиційний метод зрощування нанотрубок, в якому використовуються досить токсичні хімікати.

Датчики, які можна виготовляти таким приголомшливо простим способом, є безліч областей застосування, починаючи від полів битв і закінчуючи медичною діагностикою. Саме з цих причин дослідження Массачусетського технологічного інституту в цьому напрямі проводяться під спільним фінансуванням Науково-дослідного управління армії США і Національного інституту охорони здоров'я.

|