Розроблена нова технологія, за допомогою якої можна створювати складні конструкції на нано - і мікрорівні.
Сучасні технології медичної діагностики, виробництва мікроелектроніки, датчиків змішаються все більше і більше в бік зменшення розмірів пристроїв. Рух у бік мініатюризації, в свою чергу, вимагає розробки нових матеріалів і технологій нанопроизводства з допомогою яких можна створювати складні мініатюрні вузли не менш мініатюрних приладів і пристроїв. Команда Джона Фоуркаса (John Fourkas), професора хімії університету Меріленда, розробила нові матеріали, використання яких дозволяє одночасну маніпуляцію в тривимірному просторі відразу декількома мікрооб'єктів за допомогою оптичного пінцета. А унікальний метод точкової літографії дозволяє створювати з цих мікрооб'єктів вельми складні "композиції".
Стаття, що описує дане досягнення, буде опублікована в серпневому випуску журналу "Chemical Science". У цій статті дослідники докладно пояснюють, як комбінація розроблених ними методів дозволяє збирати складні тривимірні структури з безлічі мікроскопічних вузлів. В якості доказів працездатності технології Фоуркас і його колеги демонструють знімки тривимірних структур, складених з скріплених між собою скляних сфер. Але найскладнішою структурою є структура, представлена на першому знімку. На цьому знімку можна побачити крихітний усічений конус з мініатюрною стрілкою з кулькою на кінці. Стрілка рухається по колу і у вертикальному напрямку по різьбі, нарізаною на поверхні конуса.
Напевно, слід докладно описати метод "нарізки різьблення на поверхні микроконуса. Спочатку від поверхні заготовки із спеціального матеріалу була відокремлена микронить, яка була доставлена з допомогою оптичного пінцета до поверхні конуса. Після цього один кінець нитки був прикріплений до конусу з допомогою витонченої літографії. Потім, використовуючи той же оптичний пінцет, нитка була обгорнута навколо конуса, після чого її вільний кінець був закріплений, знову ж таки з допомогою літографії.
"Нові матеріали відкрили двері кільком новим методам виробництва мікро - і наноустройств" - розповідає професор Фоуркас. - "З допомогою цих методів ми можемо сплітати нитки, діаметр яких в сотні разів менше діаметра людського волосся, і навіть робити з них тканини. Найцікавішим аспектом нових методів є те, що вони можуть працювати з різними матеріалами, наприклад, ми можемо "ткати" тканина з різних видів ниток, отримуючи матеріали і пристрої з унікальними хімічними і фізичними властивостями".