Двоє екс-російських вчених отримали Нобелівську премію в галузі фізики за відкриття графену.
Андрій Гейм і Костянтин Новосьолов, колишні російські, а нині англійські вчені, стали лауреатами Нобелівської премії в області фізики, присудженої їм за відкриття графену, матеріалу, що представляє собою особливу форму вуглецю з кристалічною решіткою, товщиною всього в один атом. Така кристалічна структура цілком поширеного матеріалу, яким є вуглець, надає йому ряд унікальних фізичних, хімічних та електричних властивостей, про які ми вже неодноразово розповідали на сторінках нашого сайту.
Костянтин Новосьолов є науковим співробітником групи Mesoscopic Research Group Королівського наукового товариства в Манчестерському університеті, групи, що займається дослідженнями в області мезоскопічних систем і наноструктур. Ще в 2008 році він вже отримав приз 2008 Europhysics Prize за дослідження в області графена. Андрій Гейм, вчений-фізик того ж Манчестерського університету, крім відкриття графену, відомий ще цілим рядом інших відкриттів, звичайно, менш важливих, ніж відкриття графену. Цікавий той факт, що вчені вперше отримали графенових плівку, облягаючи вуглець у вигляді графітового порошку на поверхню звичайної ізоляційної стрічки, ізоляційної стрічки.
"Андрій Гейм і Костянтин Новосьолов отримали пласку форму кристала вуглецю, який володіє воістину дивовижними характеристиками, які є наслідками не менш дивовижних явищ квантової фізики. Відкриття графену не можна недооцінити як з наукової, так і з практичної точки зору. Цей матеріал здатний повністю перевернути деякі галузі промисловості, електронну в першу чергу", - йдеться в заяві шведської Королівської Академії Наук.
Сума винагороди премії становить 10 мільйонів шведських крон або трохи більше мільйона євро. Церемонія вручення премії відбудеться 10 грудня 2010 року в Стокгольмі.