Нанорозмірні магнітні хвилі можуть стати заміною сучасних мікрохвильових технологій.
Мікрохвильові технології, використовувані в сьогоднішній день в безлічі електронних пристроїв, таких як мобільні телефони та устаткування безпровідних мереж передачі даних, можуть у недалекому майбутньому "вийти у відставку", поступившись своє місце технологіям, заснованим на використанні нанорозмірних магнітних хвиль. У перспективі, пристрої на магнітних хвилях можуть мати істотно менші габарити і споживати менше енергії, ніж їх мікрохвильові аналоги. Можливість використання нанорозмірних магнітних хвиль була доведена чисто теоретично вже майже з десяток років. Але тільки нещодавно, вченим з університету Гетеборга і Королівського технологічного інституту, Швеція, вдалося продемонструвати, що теорія нанорозмірних магнітних хвиль може бути втілена в реальному світі.
Дослідження з даної тематики були розпочаті близько двох років тому. Дослідники почали створення першого генератора нанорозмірних магнітних хвиль, так званих магнітних наноконтактов (magnetic nanocontacts). Використовуючи один з найдосконаліших спін-електронних хвильових мікроскопів у світі, що знаходиться в університеті Перуджі, Італія, вченим вдалося отримати картину руху обертових магнітних хвиль, що виробляються виготовленим магнітним наноконтактом. Ці магнітні хвилі поширювалися через тонкий шар сплаву і заліза, який мав товщину всього три нанометра.
Згідно із заявами вчених, цим була відкрита нова область фізичних явищ і досліджень, яка отримала назву "Магноника /Magnonics", яка є однією з частин фізики твердого тіла, в якій описуються і вивчаються магнітні спін-хвилі. За повідомленнями, технології на основі магноники можуть бути інтегровані в пристрої, що базуються на мікрохвильових технологіях, а "магнонные" компоненти будуть як не можна краще підходити для мініатюризації пристроїв, ніж їх мікрохвильові "колеги".
"Я вважаю, що результати наших досліджень є відправним пунктом початку швидкого процесу розробки нових магнонных компонентів і схем на їх основі" - розповідає Йохан Акермен (Prof. Johan Akerman), професор університету Гетеборга. - "І самим чудовим є те, що магнонные компоненти наводяться простим постійним струмом, який перетворюється в спін-хвилі мікрохвильового діапазону. Частотою цих хвиль можна досить просто керувати звичайними електричними способами, що саме по собі відкриває можливість реалізації нових функцій".
Результати цих досліджень були опубліковані в останньому випуску журналу Nature Nanotechnology. А на наведеному нижче відеоролику можна переглянути візуалізацію моделювання шести магнітних наноконтактов, генеруючих спін-хвилі, що ілюструє те, що такі наноконтакты можуть бути поміщені практично в будь-який зразок з будь-якого матеріалу.