Розроблена технологія малювання надпровідних електронних схем за допомогою променя рентгенівського випромінювання.
Згідно з матеріалу, опублікованого в останньому випуску журналу Nature Materials, вчені з лондонського Центру нанотехнологій та факультету фізики університету Ла Сапієнца в Римі розробили технологію "малювання" тонких надпровідних провідників на кристалі з спеціального матеріалу з допомогою променя рентгенівського випромінювання. Ця технологія створення крихітних надпровідних схем може стати основою для створення зовсім нового виду електронних приладів і пристроїв наступного покоління.
Надпровідність - це такий стан матеріалу в якому цей матеріал проводить електричний струм, не надаючи йому ніякого опору. А це означає, що при проходженні електричного струму не витрачається даремно додаткова енергія.
Дослідницька група продемонструвала, що їм вдалося керувати високотемпературної надпровідність особливого матеріалу, що складається з комбінації атомів кисню, міді і важкого рідкоземельного елементу, лантану. "Освітлення" рентгенівським променем цього матеріалу викликає микромасштабную перестановку атомів кисню в структурі матеріалу, що, в свою чергу, призводить до того, що в цій галузі матеріал стає високотемпературним надпровідником. Така поведінка матеріалів цього класу було передбачене вченими компанії IBM ще 25 років тому.
Вчені також виявили, що схема, намальована за допомогою рентгенівського променя як кульковою ручкою, може "стерта" з допомогою простої обробки високою температурою. Тепер у розпорядженні вчених є кошти для того, що б з високою точністю намалювати і стерти елементи електронної схеми, використовуючи всього кілька досить простих технологічних кроків. Така технологія швидкої перебудови структури матеріалів має надзвичайно широку область застосування, починаючи від каталізаторів паливних елементів, фотогальванічних елементів сонячних батарей нового покоління мікропроцесорів, які мають перепрограммируемую архітектуру.
Професор Аеппли (Prof. Aeppli), директор лондонського Центру нанотехнологій, розповідає: "Наша технологія відкриває воістину безмежні можливості в створенні перезаписуваних електронних надпровідних схем. З допомогою цього можна буде на основі одних і тих самих чіпів створювати комп'ютери, архітектура яких оптимізована для вирішення певних завдань і обробки даних різних видів, що зможе знайти застосування у вузькоспеціалізованих областях, таких як генетика і логістика. Відкриття такого роду означають, що зміни домінуючої архітектури сучасних обчислювальних засобів стали ще на один крок ближче".