Нанотехнології стали основою створення швидкодіючого фотодатчика, здатного реагувати на єдиний фотон світла.
Фотодатчики, здатні реєструвати єдиний фотон світла, відомі і застосовуються вже досить давно, в основному в детекторах нейтрино. Всі ці датчики є електровакуумними приладами, що діють за принципом фотопомножувача. Це не тільки визначає досить великі розміри цих датчиків, але і накладає ряд обмежень на швидкодію приладів, їх чутливість, ефективність і діапазон довжин хвиль світла. Практичний спосіб підвищити ефективність, зберігши при цьому високу швидкодію і розширити діапазон чутливості фотодатчиків був знайдений дослідники з Національного інституту стандартів і технологій (National Institute of Standards and Technology, NIST).
Основою датчика, здатного відтворити миттєвий відгук на єдиний фотон світла, стала решітка з надпровідних нанопровідників. Ці нанопроводники виготовлені зі сплаву вольфраму з кремнієм, що дозволило отримати ефективність нового датчика на рівні 19-40 відсотків. При цьому, новий датчик охоплює досить широкий діапазон довжин хвиль світла, в який входить інфрачервоний діапазон з довжинами хвиль від 1280-1650 нанометрів, використовуваний в області телекомунікацій. Вчені зупинили свій вибір саме на сплав вольфраму з кремнієм з-за того, що він має високий поріг енергетичної чутливості, що дозволяє отримати більше надійний сигнал, підвищуючи, таким чином співвідношення сигнал/шум.
Датчики на основі нового кремнієво-вольфрамового сплаву можуть знайти практичне застосування в області квантових телекомунікацій і квантових обчислювальних системах, так само, завдяки унікальній чутливості їх можна використовувати для реалізації технологій далекого лазерного сканування та зондування. Одним з інтригуючих використання нової технології може стати його використанні в перевірці постулатів квантової механіки, так званого експерименту Белла (loophole-free Bell test), про який Ейнштейн сказав, що це схоже на дії привиди на відстані". Проведення такого експерименту залежить в критичній мірою від наявності фотодатчика, здатного працювати з 100-відсотковою ефективністю.