Створені перші нанорозмірні хвилеводи для майбутніх фотонних пристроїв.
Перші реальні нанорозмірні хвилеводи, на основі яких будуть створюватися оптичні системи зв'язку наступного покоління, були продемонстровані дослідниками з Національної лабораторії Лоуренса в Берклі. Дослідники використовували гібридний плазмон-поляритон (hybrid plasmon polariton, HPP), квазичастицу, яку вони придумали, розрахували і створили в системі нанорозмірного хвилеводу. Ця квазичастица здатна служити провідником світлових хвиль, що розповсюджуються вздовж структури метал-діелектрик. Хороша світлова провідність квазічастинок HPP дозволяє з їх допомогою передавати світло на досить великі відстані, достатні для реалізації оптичних комунікацій у різних фотоелектричних пристроїв.
Ключовим моментом нового хвилеводу є тонка вставка з діелектричного матеріалу, розташована між металевою основою і смужкою напівпровідникового матеріалу. Використовуючи технологію Near-field Scanning Optical Microscopy (NSOM), що працює у видимому діапазоні світлових хвиль, дослідники з'ясували, що ефективний переріз одержані хвилеводів або світловодів становить близько 50-60 квадратних нанометрів.
"Технологія HPP вельми цікава для використання в тому випадку, коли розміри самих пристроїв скорочуються до допустимого мінімуму. Використання нових фізичних ефектів дозволить прокласти шлях до створення нових типів нанолазеров, квантово-фотонних пристроїв і оптичних комутаторів, здатних управляти одним єдиним фотоном" - розповідає Зилиэнг Йе (Ziliang Ye), вчений з лабораторії Лоуренса.
В якості можливого застосування нових хвилеводів дослідники найімовірнішими вважають повністю оптичні транзистори, електрооптичні модулятори, биомолекулярные та інші види різних датчиків.