Росія веде розробку роботів-антитерористів
Згідно з недавно зробленою віце-прем'єром РФ Дмитром Рогозіним заявою, фахівці кількох російських установ військово-промислового комплексу працюють над розробкою роботів, які призначені для мінімізації втрат при проведенні контртерористичних операцій і для нейтралізації терористів з дальньої дистанції без нанесення будь-якої шкоди їх заручникам. Крім ведення активних антитерористичних дій, ці роботи будуть в змозі виконувати й інші операції, такі, як евакуація цивільних осіб з області проведення операції, евакуація поранених в ході операції службовців військових підрозділів, спецслужб і поліції.
В рамках програми по створенню роботів-антитерористів російські фахівці займаються розробкою інших супутніх технологій, пристроїв і видів зброї. Серед цього можна особливо виділити розробку пристроїв, що дозволяють бачити крізь перешкоди і технологій дистанційного впливу, які дозволять вибірково нейтралізувати окремих терористів з дальньої дистанції, не зачіпаючи навколишніх його людей, серед яких можуть перебувати заручники або цивільні особи.
У своїй заяві Рогозін не згадав про те, на якому етапі знаходяться зараз дані розробки, який зовнішній вигляд будуть мати роботи-антитеррористы і коли почне вироблятися постачання готових зразків антитерористичних робототехнічних систем в силові структури Росії.
Слід зауважити, що в свій час міжнародна організація Human Rights Watch (HRW), яка здійснює спостереження за всім, що має відношення до дотримання прав людини, виступила проти створення повністю автоматичних систем озброєння, які називають "роботами-вбивцями", які можуть самостійно, без участі людини, вибирати і вражати цілі.
Розуміючи небезпеку, яку таїть у собі таку зброю, організація HRW закликає до повної заборони розробки і застосування повністю автоматичних систем озброєнь. "Повністю автономне зброю ще не існує в реальності, але деякі країни ведуть активну розробку таких систем. Звичайно, існують деякі досвідчені зразки високотехнологічних автономних систем озброєння, але поки їх можна розглядати лише як попередників майбутніх бойових систем. Більшість експертів схиляється до того, що автономні робототехнічні військові системи зможуть отримати широке поширення через 20-30 років, так що у нас ще є час підготуватися і прийняти необхідні протидіючих цьому заходів".
"Роботизоване зброю зовсім не вписується в сучасні стандарти міжнародного гуманітарного плану, воно не здатне розрізнити "правильні" і "неправильні" цілі, не може визначити достатню міру впливу. Воно не обмежено мірою співчуття, що може призвести до знищення цивільних осіб. Наявність повністю автоматичної зброї піднімає серйозні питання про відповідальність, бо в разі його застосування абсолютно не ясно, хто повинен понести відповідальність за будь-які протиправні дії, вчинені ним".
У світлі всього вище перерахованого російська ініціатива щодо створення автономних роботизованих антитерористичних систем виглядає досить тривожно. Адже в разі необхідності поняття та опис "групи терористів" можна замінити описом будь-якої іншої групи людей, що може призвести до жахливих наслідків.