Нанотехническая "друга шкіра" захистить солдатів від хімічної і біологічної зброї
Солдати, які беруть участь у бойових діях, екіпіруються найрізноманітнішими засобами захисту, шоломами, бронежилетами, бронещитками і т.п. Але, якщо справа доходить до застосування хімічної і біологічної зброї, то такі засоби захисту стають абсолютно марними. Компоненти бойових отруйних речовин, мікроорганізми і віруси безперешкодно проникають крізь тканину уніформи і всередину військової техніки, залишаючись здатними до поразки навіть через значний час після застосування зброї. Останні досягнення в області нанотехнологій дозволили дослідникам створити нові унікальні активні захисні матеріали, здатні виявити хімічні речовини визначеного типу, затримати їх і навіть скинути відпрацьовані шари у міру їх витрачання. Засоби захисту, виготовлені з таких матеріалів, можуть стати "ангелами-хранителями" для солдатів і працівників аварійно-рятувальних служб.
Над захисним "розумним" наноматериалом, який отримав назву "друга шкіра", працюють вчені з Массачусетського університету в Амхерсті і Національної лабораторії в Лівермора. Самі вони називають створену ними тканина "гібридним функціональним матеріалом", який виготовлений з вуглецевих нанотрубок і наночастинок особливого виду. Такий матеріал може не тільки блокувати шкідливі речовини і мікроорганізми, у звичайних умовах він залишається проникним для повітря.
Вуглецеві нанотрубки, встановлені вертикально на молекулярному рівні, формують крихітні пори, діаметром у кілька нанометрів. Молекули речовин, що входять до складу звичайного повітря, проходять крізь ці пори абсолютно безперешкодно, але більш великі молекули складних хімічних сполук і віруси фізично просто не можуть пройти крізь внутрішню порожнину вуглецевих нанотрубок. Однак існує ряд бойових отруйних речовин, таких як газ "Nerve" і іприт, молекули яких з-за малого розміру можуть пройти крізь нанотрубочные пори. Тому мембрана наноматеріалу покрита "активними функціональними групами", молекулами спеціально розроблених речовин, які реагують зі смертельними токсинами і повністю перекривають нанопор.
У разі використання захисних наноматеріалів людьми, вимушеними працювати в осередках біологічного зараження небезпечними захворюваннями, "друга шкіра", що володіє бактерицидними властивостями, просто не дасть утриматися хвороботворним мікроорганізмам на своїй поверхні. А навіть у разі потрапляння на поверхню матеріалу різної бруду, містить мікроорганізми або шкідливі хімічні сполуки, верхній шар цього матеріалу відокремиться від його основної маси, очистивши таким чином поверхню і запобігши поширенню біологічної загрози.
Дослідники вважають, що завдяки достатнього фінансування даної програми, виробництво захисних нанотканей може бути розпочато вже через кілька років, а постачання захисного нано-уніформи в армію можуть бути розпочаті протягом найближчих 10 років.