Menu

Розпочато створення підводного безпілотного робота, який буде самостійно полювати за підводними човнами.

Начато создание подводного беспилотного робота, который будет самостоятельно охотиться за подводными лодками.


Незважаючи на те, що сучасні підводні човни стали одним з досконалих видів зброї, битви під водою поки ще будуть нагадувати кадри хроніки часів Другої Світової війни та художні фільми, які охоплюють період холодної війни. Така ситуація складається у зв'язку з тим, що, всупереч поширеній думці, основною ударною силою будь-якого підводного флоту є не величезні підводні атомоходы, а дизельно-електричні підводні човни середнього і малого класу, які відрізняються від підводних човнів Другої світової, як сучасні літаки від літаків того періоду. Традиційні методи боротьби з загрозою від підводних човнів стають все менш ефективними і для успішної протидії потрібні зовсім нові підходи. Одним з таких підходів є використання автоматичних безпілотних мисливців-роботів, які можуть діяти протягом багатьох місяців повністю самостійно, без будь-якого втручання людини.

Дизельно-електричні субмарини, кількість яких останнім часом неухильно збільшується, є істотним приводом для занепокоєння багатьох морських держав. Незважаючи на те, що вони не можуть виступати у ролі конкурентів ядерних підводних човнів, які не вимагають частої дозаправки і можуть функціонувати в зануреному стані багато місяців, у дизельних човнів є цілий ряд переваг. При русі під водою такі човни неймовірно тихі і непомітні, адже енергія для електродвигунів береться з акумуляторних батарей. На них відсутні шумливі насоси та інше обладнання, необхідне для роботи ядерного реактора.

Сучасні акумуляторні батареї, які мають підвищену ємність, дозволяють дизельно-електричних підводних човнів перебувати під водою досить тривалий час, і, незважаючи на відносно малий радіус дії, такі човни можуть працювати в дрібних прибережних водах, куди не можуть зайти їх великі ядерні побратими. Ну і нарешті, дизельні човни коштують значно дешевше ядерних човнів.

Як вже згадувалося вище, одним із засобів ефективного протидії дизельним підводним човнам можуть стати безпілотні автоматичні роботи-мисливці. Розробка таких роботів вже ведеться в рамках програми Anti-Submarine Warfare (ASW) Continuous Trail Unmanned Vessel (ACTUV) Управління перспективних дослідницьких програм Пентагону DARPA, яка вже перейшла на другу стадію реалізації, завдяки підписаним контрактом з компанією Science Applications International Corporation (SAIC). Програма ACTUV складається з чотирьох етапів. Етап 1 вже закінчено, на цьому етапі визначалася доцільність реалізації даного проекту та проводились інші оціночні заходи. Етапи 2, 3 і 4, в яких братиме участь компанія SAIC, що є етапами розробки, створення і демонстрації дослідного експериментального зразка робота-мисливця за підводними човнами.

Так що ж буде являти собою робот-мисливець? Найсучасніші системи стеження, що використовують безліч всіляких датчиків, дозволять цьому роботові виявити і супроводжувати субмарину ворога, залишаючись непоміченим для неї протягом багатьох тисяч кілометрів. При цьому, таке спостереження повинно бути проведено в суворій відповідності зі строгими морськими законами. Природно, що при виконанні робіт по створенню підводного робота компанії SAIC доведеться зіткнутися з масою важких проблем.

Основною є проблема енергопостачання, яка є вузьким місцем для всіх підводних апаратів. Позитивну роль відіграє повна відсутність екіпажу на борту майбутнього підводного судна. Це дозволить його творцям використовувати матеріали і технології, які небезпечні для здоров'я живих людей. Крім того, такий корабель може не володіти підвищеною надійністю, йому не потрібна система динамічної стабілізації становища і він може вільно плавати в тих місцях, які вважаються небезпечними для моряків. Крім усього іншого, вартість одного підводного робота не повинна перевищувати однієї десятої від вартості звичайного наводного протичовнового корабля.

|