Menu

Новий високочутливий радар може засікти в хмарах окремі дощові краплі.

Новый высокочувствительный радар может засечь в облаках отдельные дождевые капли.


Новий радіолокатор, радар з високою роздільною здатністю, що працює на основі ефекту Доплера, здатний виявити в хмарах індивідуальні об'єкти, такі як дощові краплі, діаметром не менше 0.5 міліметра. Згідно розробникам нової системи Науково-дослідної лабораторії ВМС США, така здатність нового радара забезпечить більш повне розуміння будови і поведінки хмар, що стане основою для більш точних прогнозів погоди.

Радар на основі ефекту Доплера посилає фокусовані радіосигнал до мети і приймає відбитий сигнал. Визначаючи зміни частоти відбитого сигналу, обумовлені ефектом Доплера, радар здатний визначити розміри і швидкість руху цілі. Майже такий же принцип використовують радари, застосовувані для вимірювання швидкості руху автомобілів, але радарна установка більш потужна, ніж ручний вимірювач швидкості. Радар випромінює імпульс мікрохвильових радіохвиль, потужністю 3 МВт і з кутом розбіжності 0.22 кутових градуса, що дозволяє з його допомогою дослідити обсяг 14 кубічних метрів на відстані до двох кілометрів.

Варто відзначити, що даний радар, в первісному його вигляді, раніше використовувався для стеження за дрібними частинами космічного сміття, відділяються від ракети-носія під час запусків Шатлів НАСА. По завершенню програми космічних Шатлів потреба в цьому радарі відпала і він був переданий в руки військових метеорологів. З допомогою цього радара дослідники вирішили докладно вивчати хмари, але здатність бачити, як ведуть себе окремі краплі, стала для них повною несподіванкою.

"Цифрова обробка відбитих сигналів дозволила нам бачити в подробицях всі процеси, що відбуваються при формуванні дощових крапель та їх подальшу поведінку. Такі спостереження є першими спостереженнями в історії метеорології, зробленими в реальних хмарах з допомогою засобів дистанційного зондування" - розповів доктор Марк Андерсон (Dr. Mark Anderson), співробітник науково-дослідної лабораторії ВМС США.

Звичайно, необхідність контролю погодних умов з точністю до кожної дощової краплі знаходиться під великим сумнівом навіть у визнаних фахівців в області метеорології. Але така радарна система і реалізовані програмно-технічні рішення можуть стати основою для майбутніх систем високоточної радіолокаційної навігації.

|