В недалекому майбутньому можуть з'явитися літаки, що літають за допомогою ядерної енергії.
Згідно наявної інформації, вчені з Національної лабораторії Сандиа (Sandia National Laboratories) і відомої оборонної компанії Northrop Grumman закінчили розробку проектів нового покоління безпілотних літаків, які будуть приводитися в дію ядерною енергетичною установкою. Такі безпілотники зможуть літати над важкодоступними і віддаленими місцями протягом декількох місяців, в той час як звичайні безпілотні апарати без дозаправки здатні триматися в повітрі максимум протягом декількох днів.
"Це - дуже загрозлива перспектива. Безпілотні літальні апарати в рази менш безпечні і зазнають краху набагато частіше, ніж звичайні літаки", - розповідає Кріс Коулс (Chris Coles), співробітник інтернет-видавництва "Drone Wars UK", що спеціалізується на події в області безпілотних літальних апаратів. - "Але рано чи пізно необхідність збільшення кількості безпілотників призведе до того, що інженери серйозно задумаються над використанням ядерної енергії".
Безпілотники на ядерній енергії будуть позбавлені багатьох недоліків, властивих звичайним беспилотникам. Як говорилося вище, "ядерні" безпілотники зможуть літати практично без обмежень по часу, їм по силам буде проводити тривалі і складні розвідувальні місії, за рахунок наявності практично невичерпної енергії такі безпілотники зможуть піднімати в повітря більше устаткування чи озброєння.
Варто відзначити, що перші проекти військових літаків з ядерною енергетичною установкою стали з'являтися в 1950-х роках, а компанія Northrop Grumman в 1986 році отримала патент на безпілотний літальний апарат, на борту якого встановлюється ядерний реактор, що охолоджується гелієм.
Варто відзначити, що в свій час Пентагон активно працював над програмою створення ядерних безпілотних літаків, але згодом ця програма була згорнута і закрита. А сталося це завдяки тому, що військові фахівці вважали серйозною загрозою ймовірність потрапляння ядерних установок в руки супротивника або терористів, які могли використовувати ці матеріали для створення ядерної та "брудної" зброї.
Але представники лабораторії Сандиа нещодавно підтвердили, що проект розробки ядерної безпілотника повністю закінчений, принаймні, на папері. "Ми ретельно пропрацювали цілий ряд технічних питань, до яких пред'являються дуже жорсткі вимоги. Незважаючи на це всі дослідження в цілому були досить теоретичними і концептуальними" - йдеться в офіційному прес-релізі лабораторії Сандиа. - "Робота закінчилася складанням детального техніко-економічного обґрунтування і в її ході не складалося і не випробовувалося ніяких технічних засобів. Зараз цей проект закінчений і повністю закритий".
Незважаючи на таку заяву, у деяких вчених з Федерації вчених Америки (Federation of American Scientists, FAS) є думка, що Пентагоном і компанією Northrop Grumman все-таки були створені різні вузли, механізми і системи, які використовувалися для перевірки деяких ідей.
"Але, оскільки безпілотники стають все більш і більш дешевими, а ризик для людей при їх використанні дуже низький, неминуче прийде час, коли всі вигоди перевищують здоровий глузд. І наслідки цього можуть бути непередбачувані", - підвів підсумок Кріс Коулс.