Японія розробила "хороший" вірус, що захищає від кібератак.
З допомогою фахівців і програмістів компанії Fujitsu уряд Японії завершив розробку комп'ютерного вірусу, метою якого є відстеження початку кібератак, відстеження комп'ютерів зловмисників і виведення цих комп'ютерів з ладу. Згідно з інформацією, опублікованою в японської газети Yomiuri Shimbun представниками Інституту технічних досліджень японського Міністерства оборони, роботи над цим вірусом велися ще з 2008 року в рамках контракту з компанією Fujitsu на суму 2,3 мільйона доларів. Розроблений вірус вже був перевірений на працездатність в спеціальній ізольованій комп'ютерної мережі.
Робота вірусу полягає у визначенні джерела кібератаки, але не тільки самого джерела безпосередньо, але і всіх проміжних ланок ланцюга. І пройшовши крізь ланцюжок маршрутиризаторов, проксі і інших проміжних вузлів, цей вірус в змозі дістатися до самого першого комп'ютера в ланцюжку атаки і вивести його з ладу. Поки ще не цілком ясно, чи буде використання такого "кіберзброї відплати" законним, оскільки в існуючому законодавстві ще не передбачено ні заборони, ні дозволу на застосування подібного кіберзброї. Зараз Міністерство оборони і Міністерство закордонних справ Японії розглядають питання про можливість вирішення подібних дій на законодавчому рівні.
Всі ці дії японського уряду пов'язані з тим, що останнім часом почастішали випадки проведення кібератак на комп'ютери цієї країни. Не так давно зазнали кибернападению сервера парламенту країни і сервера компанії Mitsubishi, в результаті останній під загрозою опинилися конфіденційні дані оборонного значення.
Грем Клулі (Graham Cluley), фахівець компанії Sophos, що спеціалізується на різних аспектах безпеки, висловився проти розробки подібних "хороших" вірусів та їх застосування. "Навіть так званий "хороший" вірус буде використовувати системні ресурси заражених комп'ютерів, такі як місце на диску, оперативна пам'ять і процесорний час. В системі, що працює на критичному рівні навантаження, функціонування "хорошого" вірусу може призвести до непредсказуемыt побічні ефекти.
"Усі програми, включаючи і віруси пишуться людьми і містять помилки, які можуть стати причиною краху системи з далекосяжними наслідками, аж до повної втрати працездатності останньої. І якщо раптом вийде, що "хороший" вірус потребує негайного оновлення, то потрібно випуск іншого вірусу або антивірусної програми, здатної зловити початковий варіант вірусу". А це загрожує некерованою війною одного виду кіберзброї проти іншого, що може призвести до вельми сумних наслідків.