Menu

Вчені з'ясували найнижчу температуру, при якій може існувати життя на Землі

Ученые выяснили самую низкую температуру, при которой может существовать жизнь на Земле



Вчені визначили точне значення самої низької температури, при якій можуть існувати і зростати найпростіші форми життя на Землі. У результатах досліджень, опублікованих в журналі PLoS One, вчені вказали, що при температурі нижче -20 градусів за шкалою Цельсія найстійкіші з одноклітинних організмів повністю зневоднюються і перетворюються в стеклообразную масу, в якій не може відбуватися ніяких процесів, пов'язаних з життєдіяльністю. Саме ця переломна температурна точка офіційно визнана самою низькою граничною температурою існування земних форм життя.

Для того, щоб з'ясувати значення температури, вчені помістили різні види мікроорганізмів у водне середовище і почали плавно знижувати її температуру. Коли вода навколо мікроорганізмів замерзла, сформувавши крихітні кристали льоду, то вода з клітин мікроорганізмів почала просочуватися крізь їх оболонку, так само замерзаючи зовні. Такий процес, зрештою, привів до повного зневоднення мікроорганізмів, які перетворилися в стеклянистую масу, всередині якої більше не відбувалося ніяких процесів. Клітини мікроорганізмів, в яких відсутні процеси життєдіяльності, вважаються вченими як неживі, оскільки вони вже не можуть рости, відтворюється й просто функціонувати. Але, коли температура навколишнього середовища була знову підвищено, клітини ввібрали необхідну кількість води з навколишнього середовища і повернулися до нормального функціонування.

"Найцікавіша річ в цих процесах полягає в тому, що клітини і мікроорганізми виживуть при плавному зниженні температури за рахунок їх зневоднення. Але якщо ці клітини заморозити з досить швидкою швидкістю, замерзаюча вода розірве всі їх внутрішні структури і вони гарантовано загинуть. Це демонструємо те, що якщо реалізувати процес керованої повільної заморозки, супроводжується зневодненням клітин, то можна заморозити будь-який самий складний організм, навіть організм людини" - розповідає професор Ендрю Кларк (Andrew Clarke) з британської організації Антарктичних досліджень NERC. - "Як тільки клітини перетворяться в стеклянистую масу, вони зможуть витримати вплив безлічі різноманітних негативних факторів, хоча вони не будуть живими, поки температура не підніметься".

Більш складні організми здатні виживати і при більш низьких температурах за рахунок можливості управління їх внутрішньої середовищем. Звичайно, можливості таких організмів далеко не безмежні, тому час їх життя при низьких температурах вельми і вельми обмежена.

Визначення мінімальної температури існування життя служить теоретичним підтвердженням правильності реалізації технологій тривалого зберігання харчових продуктів шляхом заморожування. Більшість морозильних камер, включаючи камери побутових холодильників, підтримують температуру зберігання близько-19-20 градусів Цельсія. При цій температурі ніякі форми мікроорганізмів і бактерій здатні до активного існування, яке призводить до псування харчових продуктів.

|