Menu

Вченим вдалося визначити те, що читає людина, за сигналами мозку

Ученым удалось определить то, что читает человек, по сигналам его мозга


Дослідники з університету Неймегена (Radboud University Nijmegen), Нідерланди, досягли успіху у визначенні того, що читає людина, аналізуючи картину його мозкової діяльності. Використовуючи дані функціональної магнітно-резонансної томографії (functional magnetic resonance imaging, fMRI), дослідники за допомогою лінійної Гауссівської математичної моделі здійснили аналіз процесів, що відбуваються в зоровій зоні кори головного мозку, а отримані шляхом цієї математичної обробки дані дозволили їм відновити контури символів тексту, які читав людина в даний момент часу.

У своїх дослідженнях вчені умовно розбили цікаву їх частина головного мозку на "об'ємні пікселі", ділянки, розміром 2х2х2 міліметра, і вся подальша математична обробка оперувала значеннями середнього рівня активності нервових тканин кожного об'ємного пікселя. Виконуючи ряд складних перетворень стало можливим відновлення досить грубого зображення розглянутих об'єктів, нечітких, але цілком впізнаваних, зображень символів тексту.

Після такого безсумнівного успіху вчені ввели в математичну модель дані про те, як насправді виглядають символи демонстрованого людині тексту. "Це дуже схоже на роботу програми оптичного розпізнавання тексту, з якими добре знайомі багато хто з нас. І така функція значно поліпшила здатність програми розпізнавати читається людиною текст" - розповідає Марсель ван Джервен (Marcel van Gerven), провідний дослідник проекту, - "Наша модель порівнює одержані дані з накресленнями кожного символу і вибирає той символ, який найбільш точно підходить до зчитаного з мозку образу. І в результаті ми отримуємо текст, максимально наближений до реального тексту, який читає людина".

Наступними кроками, які мають намір вжити вчені, стане поліпшення створеної ними моделі, що дозволить використовувати її не тільки для визначення того, що людина читає в даний момент, але і того, що він бачив і читав раніше, те, що він бачить у своїх снах або мріях.

"Досягти такого нам дозволить використання більш потужного сканера MRI, який дозволить нам отримувати дані з більш високою точністю і роздільною здатністю" - розповідає Сэйнн Шоенмэкерс (Sanne Schoenmakers), учений, що працює над алгоритмами розшифровки думок людини, - "Більш висока роздільна здатність дозволить нам оперувати великою кількістю об'ємних пікселів. Ми розраховуємо, що більш потужний сканер зможе забезпечити нам дані про 15 тисяч об'ємних пікселів, що набагато більше 1200 пікселів, якими оперує наша нинішня модель".

Слід зауважити, що основою даних досліджень стали дослідження 2011 року, проведені вченими з Каліфорнійського університету в Берклі, в ході яких їм вдалося, використовуючи fMRI, вважати з мозку, розшифрувати і відновити візуальні образи, які бачив людей при перегляді відео.

|