Menu

Вчені виростили в пробірці крихітний людський мозок

Ученые вырастили в пробирке крошечный человеческий мозг


Вперше в історії науки вченим з Інституту молекулярних біотехнологій австрійської Академії наук (Institute of Molecular Biotechnology of the Austrian Academy of Science) вдалося виростити в пробірці крихітний людський мозок. Ці утворення, які отримали назву "церебральні всіх органел", являють собою невеликі сфери, діаметром у кілька міліметрів, що складаються з нервової тканини, в яких чітко проглядаються різні ділянки та елементи структури, які має реальний мозок людського ембріона.

Кожен церебральний органоид є еквівалентом мозку, який можна знайти в людському ембріоні віком у дев'ять тижнів. Тобто це вже досить розвинений мозок, але йому ще є куди розвиватися далі.

"В церебральних органоидах є чітко виражені області, які вельми нагадують різні області людського мозку, що знаходиться на ранній стадії розвитку" - розповідає Медлін Ланкастер (Madeline Lancaster), одна з учених, що брала участь в даних дослідженнях, - "В церебральному органоиде можна побачити ділянка спинний кори (dorsal cortex), яка є змий великою частиною дорослого людського мозку. Також без особливих зусиль можна побачити і ідентифікувати інші області, медіальний переднемозговой пучок і навіть елементи майбутньої сітківки".

Вчені створили церебральні всіх органел, помістивши стовбурові клітини в ємність з гелеподібні матеріалом, склад якого майже ідентичний складу внутрішньоматкової рідини. Через кілька тижнів ці стовбурові клітини почали перетворюватися на клітини нервових тканин, що з'єднуються в крихітні сфери. Після цього зростання тканин зупинився, хоча вчені вважають, що вони пізніше зможуть знайти умови, при яких зростання штучного мозку буде продовжуватися і далі, що в майбутньому дозволить їм виростити повноцінний штучний дорослий людський мозок.

Незважаючи на те, що штучно вирощений мозок знаходиться на такій ранній стадії розвитку, його вивчення і експерименти з його використанням можуть допомогти вченим з'ясувати процеси раннього розвитку, що призводять до виникнення неврологічних відхилень та захворювань, таких як шизофренія та аутизм. Крім цього церебральні всіх органел можуть надати неоціненну допомогу в тестуванні нових лікарських препаратів, даючи вченим можливість працювати в пробірці з матеріалом, набагато більш складним, ніж окремі клітини і маленькі шматочки нервових тканин.

Беручи до уваги те, що останнім часом вченим вдалося виростити цілу плеяду штучних людських органів, таких як нирки, печінка і елементи серцевого м'яза, немає ніяких сумнівів, що їм незабаром вдасться виростити повноцінний синтетичний мозок. Навряд чи такий мозок можна буде використовувати в медичних цілях, але як би ці моторошно не звучало, може бути саме ці дослідження призведуть до появи в майбутньому "мізків у пляшці" які виступають у ролі потужного суперкомп'ютера або системи штучного інтелекту у багатьох науково-фантастичних творах.



|