Вчені виявили вірус Пандори, найбільший з відомих людям вірусів
Віруси, які відомі і добре вивчені людьми, є маленькими і мають просту будову. Наприклад, вірус грипу має розмір близько 100 нанометрів, а в його складі налічується всього 13 ланцюжків генів. Але вчені-біологи розуміють, що в природі не існує причин, по яких не можуть існувати так звані мега-віруси, які мають набагато більші розміри і набагато більш складну будову, ніж найбільші з відомих вірусів.
У статті, опублікованій в журналі Science, вчені опублікували опис виявленого нещодавно нового мега-вірусу, який є найбільшим вірусів і всіх вірусів, коли-небудь виявлених і вивчених людьми. Це вірус, згідно інформації від Карла Циммера (Carl Zimmer) з Нью-Йорк Таймс, має розміри, в 200 разів перевищують розміри вірусу грипу, а всередині мега-вірусу знаходиться 2556 генних ланцюжків. І що найцікавіше в цьому вірусі, що лише 6 відсотків генних послідовностей в цих ланцюжках відомі людям, інші - абсолютно нові і вченим ще належить розібратися, що за інформація і що за функції вірусу в них закодовані.
Перші зразки мега-вірусу, який отримав назву вірус Пандори (pandoravirus), були виявлені придонному шарі ґрунту поблизу берегів Чилі. Спочатку вчені були вкрай здивовані тим, що цей мікроорганізм не містив ніяких традиційних ланцюжків бактеріальної ДНК. І тільки трохи згодом до вчених прийшло розуміння того, що вони бачать перед собою не бактерію, а гігантський мега-вірус.
Слід зазначити, що мега-вірус, виявлений у Чилі, є не єдиним у своєму роді. Незабаром після виявлення цього вірусу в одному з водоймищ Австралії були виявлені й інші подібні мега-віруси. Ці факти вказують на те, що мега-віруси досить поширені по всій Земній кулі, хоча людям відомо про них вкрай мало. Люди ще не знають функцій цих мега-вірусів, інформацію, закодовану в їх ДНК, і причин, завдяки яким вони зросли до таких грандіозних розмірів.
Всі величезні мега-віруси були виявлені тільки у водному середовищі, і, на думку деяких експертів, вони не являють собою небезпеки для людей. "Такі віруси не можуть стати причиною виникнення та поширення гострих захворювань або епідемій" - розповідає Юджин Кунін (Eugene Koonin), вчений, що працює в Національному інституті охорони здоров'я (National Institutes of Health), - "З-за їх величезних розмірів і маси ці віруси не володіють достатнім для цього рівнем активності, так і їх поширення традиційними шляхами є справою дуже важким".