Menu

Нанотехнології та генна інженерія дозволять розробити вакцину проти нікотину

Нанотехнологии и генная инженерия позволят разработать вакцину против никотина


Всім людям відомо, що причиною, по якій люди курять, жують чи нюхають тютюн, є нікотин, речовина, що викликає сильне звикання. Це звикання робить процес відмови від куріння важким, болісним і тривалим процесом, що абсолютно не гарантує неможливість повторного повернення до цієї шкідливої звички. Для полегшення відмови від куріння вчені розробляють різні препарати, до складу яких здебільшого входить нікотин. Але група вчених з Інституту биоразработок (Biodesign Institute) університету Арізони пішла зовсім іншим шляхом в справі боротьби з курінням. Вони працюють над створенням вакцини, яка зробить організм людини несприйнятливим до нікотину і повністю позбавить його від нікотинової залежності.

Всі вакцини працюють, навчаючи імунну систему організму розпізнавати і знищувати шкідливі речовини і мікроорганізми, очищаючи організм перш, ніж вони завдадуть наскільки значний збиток. У більшості випадків при створенні вакцин використовуються ослаблені нежиттєздатні штами хвороботворних організмів, нездатні до розмноження і нанесення шкоди організму. Використання таких штамів дозволяє гарантувати те, що імунна система точно "налаштуватися" на певний вид мікроорганізмів.

Але в даному випадку, у разі нікотину, хвороботворні організми відсутні і імунної системи практично не на що налаштовуватися. Тому вчені, очолювані професором Юнг Чангом (Yung Chang), створили такий никотиносодержащий штучний мікроорганізм, який може використовуватися в якості вакцини, схиляє імунну систему на боротьбу саме з нікотином. Цей штучний мікроорганізм являє собою крихітну наноструктуру, що складається з коротких ланцюжків ДНК, яка була отримана методом самозбірки. У цій наноструктурі містяться молекули нікотину і деякі елементи ДНК, "підказують імунній системі, як саме треба боротися з нікотином.

Нанотехнологии и генная инженерия позволят разработать вакцину против никотина


"Самособирающиеся наноструктури з ДНК є потужним засобом для проектування і виготовлення синтетичних вакцин. Цей метод дозволяє точно контролювати розташування різних алергенних компонентів всередині молекули вакцини" - розповідає професор Чанг, - "Такий підхід дозволяє створювати абсолютно нові вакцини та покращувати ефективність дії вже існуючих вакцин".

Незабаром розроблена "анитиникотиновая" вакцина буде проходити етап клінічних випробувань. А в більш широкому масштабі розроблений вченими метод створення самособирающихся з ДНК наносруктур може стати не тільки методом боротьби з епідеміями різних захворювань. Цілком ймовірно, що з його допомогою в недалекому майбутньому з'являться вакцини проти алкоголю, наркотиків та інших речовин, що викликають звикання, що зробить людський організм невразливим для впливу безлічі згубних звичок.

|