Вплив наслідків ядерних випробувань дозволило підтвердити факт формування нових клітин головного мозку
Переважна більшість людей впевнена в тому, що протягом життя людини в головному мозку не утворюється нових нервових клітин і їх кількість постійно зменшується з плином життя. На цю тему навіть існує приказка: "Не нервуйте, адже нервові клітини не відновлюються". Виявляється, справа йде трохи інакше, в головному мозку є області, в яких протягом усього життя йдуть досить інтенсивні процеси формування нових нервових клітин, нейронів. А підтвердженням цього факту, як би це не звучало дивно, стало вплив на людину наслідків випробувань ядерної зброї.
У період між 1945 і 1963 роками в різних місцях земної кулі проводилися досить інтенсивні випробування ядерної зброї, в результаті яких в атмосферу Землі викидалося велика кількість радіоактивних ізотопів різних елементів. Серед ізотопів, які виходили в результаті реакції ядерного розщеплювання, був вуглець-14, ізотоп, що використовується в процесі радіовуглецевого датування, з допомогою якого визначають вік різних предметів і речей з давнини.
Під час формування нових клітин головного мозку вуглець-14, який потрапляє в організм людини з атмосфери, використовується в якості матеріалу для створення нових ланцюжків ДНК майбутніх клітин. І кількість вуглецю-14 в ДНК нервових клітин точно відповідає кількості цього ізотопу в атмосфері на момент народження цих клітин. Таким чином, вимірювання кількості вуглецю-14 в ДНК клітин може використовуватися в якості запобіжного віку цих клітин.
Група учених з Каролінського інституту, очолювана Джонасом Фризеном (Jonas Frisen), провела радіовуглецевий аналіз клітин головного мозку, взяті у 120 чоловік, які дали свою згоду на використання своїх клітин після смерті. У деяких з аналізованих клітин рівень вуглецю-14 був набагато вище, ніж в інших клітинах. Це означає, що клітини з більш низьким вмістом ізотопу сформувалися вже після 1963 року, коли ядерні випробування були практично завершені і рівень вуглецю-14 в атмосфері значно знизився. Дані дослідження стали достовірним підтвердженням того факту, що нові нервові клітини можуть формуватися протягом життя людини.
"Наша ідея полягала в тому, щоб порівняти область гіпокампу з іншими областями головного мозку людини" - розповідає Кірсті Сполдінг (Kirsty Spalding), один з учених, брав участь в даних дослідженнях, - "Ми хотіли перевірити гіпотезу про те, що в області гіпокампу, в області, яка відіграє важливу роль у формуванні пам'яті, формуються нові нервові клітини". Дослідники порівняли кількість вуглецю-14 в нервових клітинах гіпокампу з кількістю цього ізотопу в клітинах, узятих з інших частин мозку. Після цього, використовуючи отримані дані і складні математичні моделі, вчені з'ясували, що нові нервові клітини формуються тільки в гіпокампі.
В ході досліджень вчені зробили два відкриття. По-перше, формування нових нейронів було помічено тільки в області гіпокампу, званої зубчастої звивиною (dentate gyrus). В останніх областях гіпокампу, як і в інших частинах головного мозку, процесів формування нових нейронів помічено не було. По-друге, в області зубчастої звивини щодня формувалося близько 700 нових нейронів, що забезпечує заміну нервових тканин новими зі швидкістю 1.75 відсотка в рік. При цьому, нейрони в зубчастій звивині живуть на три роки менше, ніж нейрони в інших частинах головного мозку.
Згідно інформації від дослідників, "вічно молода" область зубчастої звивини може грати одну з ключових ролей в основних функціях головного мозку, в пізнавальній здатності, у формуванні пам'яті і формуванні особистості кожної людини. А подальше вивчення цієї області, безсумнівно дозволить вченим відкрити безліч загадок і таємниць такого неймовірно складного біологічного комп'ютера, яким є головний мозок людини.