Вчені створили "порожній" вірус, що буде грати роль вакцини проти деяких інфекційних захворювань
Група дослідників з Національного інституту біологічних стандартів і контролю (UK National Institute for Biological Standards and Control) створила штучний аналог зовнішньої оболонки вірусу ящуру. Але всередині цієї оболонки, там, де знаходиться генетичний матеріал власне вірусу, порожньо. Такі синтетичні вирусоподобные частинки можуть використовуватися в якості вакцини проти вірусних інфекційних захворювань. Їх виробництво буде більш простим і дешевим, ніж виробництво звичайних вакцин, адже на підприємстві, що їх виготовляє, не буде вимагатися жорстких заходів біологічної безпеки, які вживаються при роботі з живим вірусним матеріалом. Крім цього вірусна оболонка створена таким чином, що такі "порожні" віруси можуть перебувати в цілості й схоронності поза холодильника набагато довше, ніж звичайні вакцини, що значно спрощує їх доставку в будь-яку точку земної кулі.
"Порожній" вірус працює в якості вакцини з-за того, що його оболонка стимулює імунну систему до вироблення антитіл проти вірусу відповідного типу. З-за того, що всередині синтетичного вірусу не міститься генетичного матеріалу, є "інструкцією по розповсюдженню", цей вірус не здатний до розмноження, до переходу в активний стан і провокування захворювання.
У найближчому майбутньому вчені планують створити щось подібне для вірусу поліомієліту, отримавши абсолютно безпечну вакцину проти цього захворювання. Сучасні вакцини проти поліомієліту зроблені з мертвих чи живих ослаблених вірусів. А використання ослаблених вірусів має невеликий ризик того, що захворювання може відродитися в оригінальному вигляді і вразити організм людини, викликавши параліч. Саме тому такі вакцини перебувають під забороною в багатьох розвинених країнах, незважаючи на те, що для їх використання не потрібно участі висококваліфікованого медичного персоналу, що пройшов спеціальне навчання.
Вченим ще належить проробити чимало роботи і провести велику серію тестів на різних видах тварин, перш ніж штучна оболонка вірусу зможе використовуватися в якості вакцини. Поки що штучний "порожній" вірус ящура був перевірений в якості вакцини на восьми піддослідних тварин, п'ять з яких згодом продемонстрували імунітет до інфекції ящуру.