Дослідники виявили генетичний молекулярний вимикач, що дозволяє повернути молодість головного мозку
Ні для кого не є секретом, що мозок молодої людини є більш гнучким і чутливим, дозволяючи молоді вчитися більш легко і невимушено, ніж дорослим людям. Ця здатність мозку молодої людини також дозволяє йому більш швидко і з меншими втратами оговтуватися від фізичних наслідків травм і захворювань нервової системи. Дослідники з Єльського університету знайшли спосіб ефективно "повернути час назад", повернувши молодість мозку дорослої або літньої людини.
Коли людина вступає у дорослий, зрілий вік, його мозок стає більш стабільним і стійким порівняно з мозком молодої людини. Це відбувається з-за одного єдиного гена, який блокує можливість швидких змін в синаптичних зв'язків між нейронами, пригнічуючи високий рівень мінливості, властивий молодому мозку. Контролюючи і вивчаючи синапси головного мозку гризунів, починаючи з народження і до віку в кілька місяців, Йельские дослідники змогли ідентифікувати ген Nogo Receptor 1, який є тим самим генетичним вимикачем, відповідальним за "молодість" головного мозку.
Використовуючи спеціальні препарати дослідники блокували вплив гена Nogo Receptor 1 у деяких особин гризунів. І ці особини зберегли високий рівень пластичності свого мислення, навіть перейшовши в дорослий вік. Більше того, коли дослідники заблокували ген Nogo Receptor 1 у дорослих особин, ці гризуни продемонстрували підвищені регенеративні здібності, як у молодих тварин, і змогли впоратися з вирішенням досить складних завдань на моторику набагато швидше, ніж звичайні дорослі гризуни.
"Наше відкриття має величезний потенціал. Управління геном Nogo Receptor 1 у людей може використовуватися для прискорення відновлення після травм, після інсультів і після інших захворювань", - розповідає Ферас Акбик (Feras Akbik), аспірант з Єльського університету.
Але у цієї медалі є й зворотний бік. Ген Nogo Receptor 1 так же своїм впливом уповільнює втрати спогадів. Дослідники виявили, що гризуни, у яких був блокований ген Nogo Receptor 1, забули деякі свої спогади швидше, ніж гризуни з цим геном, що знаходяться в активному стані. Така незвичайна особливість може використовуватися при лікуванні деяких психічних захворювань і розладів, таких як посттравматичний стресовий синдром.
"Зараз ми вже знаємо досить багато про розвиток мозку на ранніх стадіях життя організму. Але ми знаємо дуже мало про те, що відбувається з мозком під час переходу організму з юності в зрілий вік. Здобуваючи нові знання в цій області, ми можемо виявити багато цікавого і розробити нові методи, які будуть використовуватися для боротьби з наслідками травм та захворювань" - написав доктор Стівен Стриттмэттер, професор неврології і нейробіології, у статті, опублікованій в журналі Neuron.