Menu

Імплантація клітин людського мозку дозволила зробити тварин більш розумними

Имплантация клеток человеческого мозга позволила сделать животных более умными


Вчені, провівши ряд експериментів, визначили, що імплантація клітин людського мозку певного типу в мозок новонароджених гризунів зробила їх більш розумними і учнями, зсунувши рівень їх розвитку до рівня розвитку дорослих особин. Але виведення "розумних" гризунів зовсім не було кінцевою метою даних експериментів, ці дослідження спрямовані на вивчення і пошук нових методів боротьби з певними видами захворювань людського мозку.

"Все це дуже схоже на наукову фантастику, адже до цього багато групи дослідників безуспішно намагалися здійснити впровадження клітин головного мозку людини в мозок тварин, як найпростіших гризунів, так і приматів" - розповідає Пауль Занберг (Paul Sanberg), професор нейробіології з університету Південної Флориди (University of South Florida) в Тампі.

Новизна даного досягнення полягає в тому, що дослідникам вдалося впровадити в мозок тварин зародки гліальних клітин мозку людини. Ці клітини, потрапивши в мозок гризуна, виявилися здатні дозріти, перетворитися в дорослі клітини і діяти так, як вони діють в головному мозку людини, збільшивши сприйняття і пізнавальні функції мозку гризуна. "Це досягнення є захоплюючим" - розповідає Занберг, - "Клітини мозку гризуна діяли як клітини мозку людини, збільшуючи можливості досить примітивного мозку".

У людському мозку є різні види клітин нервових тканин. Основною "робочою конячкою" вважаються нейрони, які посилають один одному електричні та хімічні сигнали через синапси. Гліальні клітини є клітинами "інфраструктури підтримки", яка надає допомогу нейронів у передаванні інформації один одному.

"Розмір гліальних клітин мозку людини більше, ніж розмір цих же клітин в мозку менш високорозвинених істот, що не відносяться до приматів. Крім цього в мозку людини існує навіть деяку кількість гліальних клітин" - розповідає доктор Стівен Гольдман (Dr. Steven Goldman), голова відділень невралгії в університеті Рочестера, Нью-Йорк, - "Вважається, що рівень розвитку і концентрація гліальних клітин визначають наскільки розумним є той чи інший людина".

"Результати досліджень, які проводилися останнім часом, вказує на важливу функцію гліальних клітин в роботі мозку" - розповідає Пауль Занберг, - "Саме з цими клітинами пов'язані такі дегенеративні захворювання, як розсіяний склероз, і вони грають не останню роль у виникненні інших видів розладів і захворювань, таких як хвороба Паркінсона і хвороба Альцгеймера".

Під час досліджень вчені з групи доктора Гольдмана взяли так звані людські гліальні стовбурові клітини і штучно впровадили їх у мозок новонароджених тварин-гризунів. А стовбурові клітини, як добре відомо, є зародками, які за певних умов перетворюються в клітини тканин строго певного типу. Спостерігаючи за тваринами, вчені помітили, що стовбурові клітини розвинулися в нормальні гліальні клітини, які "зайняли мозок тварин. Після цього вчені, застосовуючи кілька поширених класичних тестів, таких як пошук виходу з лабіринту, порівнювали функціонування мозку звичайних тварин і тварин, мозок яких зазнав процесу клітинної "модернізації".

"Ми сподівалися, що гризуни з "модернізованим" мозком, повинні стати більш розумними" - розповідає доктор Гольдман, - "Вони повинні бути здатні вчитися швидше, більш надійно запам'ятовувати інформацію і набувати життєвий досвід. І наші дослідження повністю підтвердили наші очікування".

В даний час дослідники продовжують експерименти з гризунами. Тільки на цей раз в мозок тварин імплантуються зародки гліальних клітин, взятих у людей, хворих різними захворюваннями, такими як хвороба Хантінгтона і шизофренія. Це дозволить вченим більш детально вивчити природу заворушень, що виникають в мозку при захворюваннях, виробити і перевірити нові методи лікування.

|