Новий препарат дозволяє управляти рухами тварин за допомогою спалахів світла
Молекули речовини оптовин (optovin), подібного по складу деяких лікарських препаратів, розробленого командою вчених із США і Китаю, дозволили дослідникам управляти деякими рухами тварин за допомогою спалахів світла. На відміну від інших методів, заснованих на так званій оптогенетике, використання оптовина не вимагає того, щоб контрольовані за допомогою світла живі організми були схильні попередніми генетичних модифікацій. Розробка препаратів, подібних оптовину, дає в руки дослідників потужні інструменти для вивчення функціонування мозку і нервової системи живих організмів. А в майбутньому такі препарати зможуть використовуватися для лікування світлом деяких видів нервових розладів і захворювань.
Молекули речовини, що входить до складу оптовина, зв'язуються з нервовими рецепторами, які дозволяють живих організмів відчувати біль. Тому дія оптовина абсолютно не залежить від здатності живого організму до відчуття світла. Під час проведення експериментів завдяки оптовину на світ однаково добре реагували мальки, у яких органи зору ще не були розвинені, дорослі особини риби-зебри і навіть обезголовлені тіла цих риб.
Під час пошуків складу світлочутливого препарату вчені перевірили в загальній складності близько 10 тисяч різних складів, випробовуючи їх на рибок. Але тільки один з потягів, який потім ліг в основу оптовина, викликав сильну і однозначну реакцію живих істот на світло. Але оптовин працює не тільки на рибах, вчені нанесли мазки цього препарату на кінчики вух гризунів, після чого спалахи світла стали викликати у цих гризунів характерні рухи голови.
Важко собі уявити практичне застосування такого препарату як оптовин. Але існують деякі галузі медичної науки, в яких досліджуються механізми виникнення болю, вивчаються реакції різних організмів на біль і шукаються методи боротьби з болем. "Якщо на короткий час "перевантажити" больові нервові канали живих істот, то їх чутливість згодом зменшується", - розповідає Девід Кокель (David Kokel), дослідник з Головного массачусетського госпіталю (Massachusetts General Hospital).
На жаль, оптовин не може діяти на нервові ланцюги, відмінні від больових нервових закінчень, що являє собою незручність порівняно з оптогенетикой, яка надає дослідникам більш гнучкі можливості. Проте дослідники впевнені, що вони можуть створити цілий набір препаратів, подібних оптовину, які будуть впливати на різні канали нервових закінчень, дозволяючи більш тонко керувати збудженням нейронів.