Вчені IBM Research створили гідрогель, який здатний вразити самі стійкі до антибіотиків види мікроорганізмів
Фахівці IBM Research і сінгапурського Інституту біоінженерії і нанотехнологій (Institute of Bioengineering and Nanotechnology, IBM) оголосили про те, що їх спільні зусилля привели до створення антимикробиологического матеріалу, гідрогелю, здатного проникнути крізь будь-яку біологічну мембрану і при контакті знищити мікроорганізми, стійкі до антибіотиків та інших видів сильнодіючих лікарських препаратів. Цікавий той факт, що розробка даного матеріалу стала побічним ефектом від розробки нових технологій виробництва напівпровідників, що виконується фахівцями компанії IBM Research.
В основі антимикробиологического гідрогелю лежить матеріал, який вчені з легкої руки назвали полімером-нінзя. Цей полімер являє собою "розчин легких наноструктур, здатних швидко переміщатися до інфікованих клітин живого організму і швидко зруйнувати їх шкідливий внутрішній вміст. Після цього наноструктури розкладаються і зникають, не викликаючи руйнівних побічних ефектів і не накопичуючись у внутрішніх органах організму пацієнта".
Коли гідрогель наноситься на забруднену поверхню, позитивний заряд наноструктур змушує їх зблизитися з клітинами шкідливих мікроорганізмів на поверхні мембран яких накопичується негативний електричний заряд. Використовуючи біологічні активні компоненти, частинки гідрогелю розривають клітинні мембрани мікроорганізмів, порушуючи їх цілісність і перешкоджаючи їх подальшої життєдіяльності. На наведеному на початку зображенні можна побачити колонії мікроорганізмів methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) до і після впливу антимикробиологического гідрогелю на основі полімеру-нінзя. З цієї картини явно випливає те, що такий матеріал є досить дієвою зброєю проти бактерій і мікроорганізмів, що виробили імунітет до лікарських препаратів.
Біоактивні частинки гідрогелю абсолютно не шкодять клітин здорової шкіри та інших тканин. Фахівці IBM Research вважають, що таким матеріалом безперешкодно можна покривати поверхні всередині приміщень медичних закладів, медичні прилади та інструменти, поверхні імплантатів, стіни і перегородки офісних і виробничих приміщень. Гідрогелі з трохи зміненим складом можуть використовуватися в якості протирочных матеріалів, складів для ін'єкцій і входить до складу засобів особистої гігієни в якості дезинфікуючого засобу.
Джеймс Хедрік (James Hedrick), вчений з IBM Research, що спеціалізується на органічних матеріалах і з'єднаннях, написав в офіційній заяві: "Наш метод є кардинально новим підходом до боротьби з надзвичайно стійкими бактеріями і мікроорганізмами, що витримують вплив найсучасніших антибіотиків, порівняно з якими гідрогелі мають величезну перевагу. Вони не завдають шкоди організму пацієнта і не мають побічних ефектів. Показовим є той факт, що технологія гідрогелю на основі полімеру-нінзя з'являється в той час, коли хімічні і біологічні методи боротьби з інфекціями починають вичерпувати свої можливості і ефективне лікування інфекційних захворювань стає все більш і більш проблематичним".