Електричний струм може змусити мозок людини виробляти природні лікарські препарати
Що робить людина, коли він відчуває сильний біль? Приміром, коли у нього розламується голова від мігрені або болять зуби? Звичайно ж, вживає болезаспокійливі лікарські препарати. Але що робити, якщо людина знаходиться дуже далеко від благ цивілізації і не може придбати ліки в найближчій аптеці? Вихід з такої ситуації є, хоча і не зовсім простий. Треба просто мобілізувати резерви свого організму і змусити організм самому виробити необхідні лікарські препарати. Але, такими можливостями мають тільки спеціально треновані люди, які освоїли техніку контролю над своїм тілом. Інші люди так само незабаром зможуть користуватися такими можливостями, але їм доведеться вдатися до використання різних технічних засобів, що надають стимулюючу дію на організм.
Дослідники Мічиганського університету з'ясували, як використовувати технологію неруйнуючої трансчерепной стимуляції головного мозку постійним струмом (non-invasive transcranial direct current stimulation, tDCS) для того, що б "умовити" мозок почати виробництво ендогенних опіатів - сильних болезаспокійливих природного походження. Можливість виробництва таких препаратів дрімає всередині нашого тіла і прокидається лише в найгірших для людини випадках.
До цим найгіршим випадків можна віднести отримання великих травм, що є загрозою для життя людини, шокових станів і нервових потрясінь. Але, використовуючи технологію tDCS, тобто з допомогою дуже слабкого електричного струму, що прикладається до нейронів певної ділянки головного мозку, дослідники змусили мозок виробляти ендогенні опіати і без отримання людиною будь-яких травм і потрясінь.
Результати проведених досліджень можуть принести величезну користь тим людям, які страждають від хронічних болів і інших хвороб. В даний час дослідники змогли продемонструвати 36-відсоткове підвищення больового порогу у піддослідних пацієнтів, але, на жаль, хронічна біль, викликана, наприклад, мігренню, не може бути ослаблена за допомогою технології tDCS. Але навіть у цьому випадку, використання технології tDCS може принести велику користь тим людям, які в силу якихось причин змушені вживати болезаспокійливі препарати на основі похідних опіатів, які, крім небажаних побічних ефектів викликають стійке звикання.
Але дослідники не збираються зупинятися на досягнутих результатах. Продовжуючи свої дослідження, вони будуть намагатися знайти такі комбінації впливу стимуляції tDCS, які дозволять зменшити силу клінічних форм болю і ще більше підвищити больовий поріг у пацієнтів.