В навколишньому середовищі виявлено штучні гени, створені в лабораторіях
Команда китайських вчених виявила штучні гени, які є продуктами біологічних і генетичних лабораторій, в навколишньому середовищі. Ці гени, стійкі до впливу антибіотиків, являють собою так званий генетичний матеріал, який використовується в генній інженерії. І, згідно з даними видавництва "Chemical & Engineering News", цей генний матеріал був виявлений у водах всіх шести китайських річок, які були піддані перевірці.
Дослідження, проведені китайськими вченими, є доказом того, що генетичні дослідження та експерименти таять у собі небезпеку і з іншого, зовсім несподіваного боку. Поява пакетів штучного генетичного матеріалу в навколишньому середовищі може призвести до непередбачуваних мутацій живих організмів і мікроорганізмів, які, завдяки новим генам, можуть набути зовсім вже неймовірні якості, і не найсприятливіші для людей. Але, з точки зору деяких учених, зокрема Джастіна Донато (Justin Donato), біохіміка з університету Св. Фоми в Міннесоті, потрібне проведення додаткових і більш ретельних досліджень, адже зразки води могли бути забруднені генетичним матеріалом вже після того, як вони були доставлені в лабораторію.
Результати досліджень китайських вчених вказують на те, що генетичні технології та дослідження можуть сприяти появі хвороботворних мікроорганізмів, здатних ще сильніше опір антибіотикам. Адже і так надмірне вживання антибіотичних препаратів у медичних установах і сільському господарстві призводить до того, що "гонка озброєнь" між бактеріями і лікарськими препаратами тільки постійно набирає обертів. І генетичні матеріали, "втікачі" з лабораторій є ще одним новим способом, яким мікроби можуть придбати високу опірність лікарським препаратом.
Чому безліч лабораторій у світі працюють з генетичним матеріалом, що забезпечує стійкість до антибіотиків? Все дуже просто - такі генні продукти є інструментом перевірки якості розроблених препаратів. З цієї точки зору турбуватися нема чого - такі гени не є основним напрямком всіх проведених досліджень і ніхто не буде спеціально прищеплювати тварин і зерновим культурам, навпаки, учені всіляко перешкоджають того, що б такі гени могли вийти в навколишнє середовище.
У більшості лабораторій, що використовують генний матеріал з різними властивостями, після проведення досліджень весь відпрацьований матеріал знищуються за допомогою високої температури, жорстких іонізуючих випромінювань та інших методів стерилізації. Будемо сподіватися, що керівники "недобросовісних" лабораторій, які допускають витоку генетичного матеріалу в навколишнє середовище, вчасно схаменуться і вживатимуть негайних заходів до того, щоб не відкрити цей генетичний ящик Пандори.