Menu

Вчені, використовуючи спеціальний вірус, успішно відновили природний "кардіостимулятор" серця

Ученые, используя специальный вирус, успешно восстановили естественный "кардиостимулятор" сердца


Невелика і нескладна процедура з області генної терапії, згідно з результатами нових досліджень, може "перезапустити" заново внутрішній "кардіостимулятор" серця людини. Таке досягнення дозволить позбутися необхідності проведення хірургічних операцій зі встановлення штучного електронного кардіостимулятора-імплантату.

За кілька років, проведених в дослідженнях, вчені з'ясували, що можна перетворити клітини тканин серця, які не можуть скорочуватися, в клітини, які можуть скорочуватися, так звані кардіоміоцити (cardiomyocytes). Але такі клітини повинні скорочуватися в певному ритмі, який задає крихітна група, що складається з 10 тисяч клітин, звана синусо-предсердным вузлом (sinoatrial node). Коли цей "барабан", що задає ритм роботи серця, перестає функціонувати належним чином, мільярди клітин-кардіоміоцитів починають скорочуватися врізнобій, що призводить до нерівного биття серця і в деяких випадках до його повної зупинки. І в цьому випадку допомагає тільки установка електронних кардіостимуляторів-імплантатів.

Але у дослідників з Інституту серця медичного центру Cedars-Sinai в Лос-Анджелесі з'явилася ідея, як можна відновити роботу природного кардіостимулятора серця. Вони дізналися, що ген Tbx18 активізується в клітинах синусо-передсердного вузла ще в момент формування ембріона. І у своїх експериментах вони успішно впоралися з впровадженням гена Tbx18 в клітини тканин штучно вирощеного серця. Для того, що б зробити це, їм, використовуючи технології генної інженерії, довелося вставити код гена Tbx18 у вірус, який був введений в штучне серце. "І це штучно "заражене" серце почало битися прямо в чашці Петрі на столі лабораторії" - розповів Едуардо Марбану (Eduardo Marban) в статті, опублікованій в журналі Nature Biotechnology.

У генетичному перетворенні вчені використовували шлуночкові клітини (ventricular cells), один з трьох основних типів клітин тканин серця. Інфіковані вірусом клітини змінили свою зовнішність, придбавши відмінну клиноподібну форму, і залишилися в такому стані навіть після того, як вірус, носій гена Tbx18, повністю зник. Вчені порахували, що такі структурні зміни є постійними і дану методику можна використовувати при лікуванні захворювань, викликаних зменшенням кількості клітин синусо-передсердного вузла.

"Наша методика обіцяє стати багатообіцяючою альтернативою застосуванню електронних кардиостимуляторам-імплантатів" - пише Едуардо Марбану і його колеги. - "Звичайно, потрібно провести ще цілий ряд довгострокових досліджень і випробувань, але ті результати, які ми вже отримали, дозволяють нам сподіватися на найкраще".

|