Медики ввели пацієнту перший в історії медицини імплантат для стимуляції головного мозку
Люди, що страждають різними видами захворювань серця, часто отримують імплантат-кардиоводитель, керуючий роботою серця в заданому ритмі. І ця технологія вже дозволила врятувати безліч людських життів в останні роки. На минулому тижні була представлена ще одна розробка, в якій використовується пристрій, подібне кардиоводителю, але на відміну від якого новий пристрій стимулює головний мозок, допомагаючи пацієнтам справитися з симптомами наступаючої хвороби Альцгеймера.
Дослідники з університету імені Джона Хопкінса (Johns Hopkins University) оголосили про перше успішне впровадження пристрою, подібного кардиоводителю, яке здійснює глибоке порушення мозку (deep brain stimulation, DBS). Таке збудження дозволяє подолати втрату пам'яті і виродження пізнавальних функцій мозку, викликані хворобою Альцгеймера. Варто відзначити, що подібні методики використовувалися раніше для лікування пацієнтів, які страждають від хвороби Паркінсона.
Під час проведеної операції хірурги впровадили в груди пацієнта пристрій PC Activa Neurostimulator, яке пов'язано з допомогою найтонших провідників з електродами, що входять в мозок пацієнта через спеціально зроблені отвори в черепній коробці. Пристрій виробляє імпульси струму з заданими характеристиками, наступні з частотою 130 разів в секунду. Ці імпульси впливають на гіпокамп (hippocampus), область мозку, що відповідає за виникнення спогадів і в якій першими починають проявлятися ознаки наступаючої хвороби Альцгеймера.
У прес-релізі, який описує дане досягнення, Пол Б. Розенберг (Paul B. Rosenberg), професор університету імені Джона Хопкінса, розповідає: "Недавні провали у випробуваннях методів медикаментозного лікування хвороби Альцгеймера, пов'язані з утворенням бета-амілоїдних відкладень в мозку, загострили необхідність у пошуках альтернативних рішень. Те, що ми зробили, є зовсім іншим підходом до проблеми, адже нам вдалося поліпшити функціонування мозку виключно механічно-електричним способом. Це є абсолютно новим напрямком в лікуванні хвороби Альцгеймера, що викликається процесами природного старіння людського організму".
У самому найближчому майбутньому ще 40 пацієнтів очікують операцію по впровадженню імплантату, що виробляє стимуляцію головного мозку. Всі ці операції будуть проведені протягом року і стануть частиною програми клінічних випробувань нової технології. Тільки після цих випробувань стане ясно, наскільки ефективним є цей новий метод боротьби з хворобою Альцгеймера.