Menu

Медики створили мікрочіп, здатний захоплювати ракові клітини подібно медузі

Медики создали микрочип, способный захватывать раковые клетки подобно медузе


Повільні гіпнотичні руху медуз надихнули науковців на створення деяких речей, від штучної медузи, яка функціонує за рахунок живих клітин тканин серцевого м'яза, і до медуз-роботів, здатних до виконання деяких дій. А не так давно вчені, використовуючи деякі елементи будови тіла медузи, створили мікрочіп, який здатний захоплювати і утримувати ракові клітини і інші сторонні клітини, що знаходяться в крові людини.

Медузи захоплюють частинки їжі, плаваючі у воді, з допомогою своїх довгих щупалець, на кінцях яких знаходяться липкі елементи. Дослідники з медичного закладу Brigham and women's Hospital в Бостоні використовували точно такий же принцип у створенні микрожидкостного чіпа, який має повторювані ланцюжка довгих ДНК, що виконують функції щупалець медузи. Ці ланцюжки ДНК налаштовані таким чином, що вони скріплюються з певними видами білків, присутніх на поверхні ракових клітин, що плавають в крові.

Витяг ракових клітин, що знаходяться в крові людини, може надати медикам ключову інформацію про розвиток ракової пухлини і про вплив на неї лікарських препаратів. Це пристрій, чіп-медуза, може використовуватися не тільки в діагностиці ракових захворювань. Ланцюжки ДНК можуть бути налаштовані таким чином, що з їх допомогою можна буде захоплювати і інші чужорідні клітини, які знаходяться в крові, такі як сторонні ембріональні клітини, віруси, бактерії та інші мікроорганізми.

Медики создали микрочип, способный захватывать раковые клетки подобно медузе


Інші микрожидкостные діагностичні пристрої у своїй роботі покладаються на властивості антитіл і спеціально спроектовані нуклеїнові кислоти. Але такі пристрої не в змозі захопити і утримати чужорідні об'єкти великих розмірів, такі як багатоклітинні організми. Новий пристрій-медуза успішно справляється з цим, а ключовим моментом є розташування ланцюжків ДНК в цьому чіпі "ялинкою". Така конфігурація липких "щупалець медузи" дозволяє чіпу не тільки захоплювати ракові клітини, але і при певному зовнішньому впливі випускати зібраний матеріал для того, що б його можна було вивчити в лабораторних умовах.

Крім використання мікрочіпа для діагностики різних захворювань, його можна використовувати і в терапевтичних цілях. "Те, чого не знає більшість людей, це те, що людину вбиває не первинна пухлина, людей вбивають метастази" - розповідає Джеффрі Короп (Jeffrey Karp), вчений-біоінженер, який брав участь в даних дослідженнях. - "У нашого пристрою є потенціал для того, що б прибрати ракові клітини з крові, перш ніж вони стануть причиною утворення злоякісних пухлин в інших місцях і органах організму людини".

|