Medusoid - штучна медуза, вирощена з тканин серцевого м'яза.
Групі вчених з Гарвардського університету і Каліфорнійського технологічного інституту вдалося створити штучну медузу з силікону, на поверхню якого були вирощені м'язи з тканин серця, взятих у гризунів. Ця робота, на думку дослідників, є великим кроком на шляху до створення штучного біологічного серця, а в подальшій перспективі до створення різного виду синтетичних живих організмів.
"Ми були здивовані, що ми обійшлися всього декількома компонентами, основою з силікону і клітинами м'язових тканин, спеціальним чином організованих на поверхні основи. І з допомогою такого, на перший погляд, простого рішення нам вдалося відтворити досить складний процес руху, який використовують справжні живі медузи" - розповідає професор Джон Дабири (John Dabiri) з Каліфорнійського технологічного інституту.
Як вважають вчені, медуза є найдавнішим у світі видом живих організмів, що складаються з декількох органів, що виконують різні функції. Для руху медуза використовує скорочення м'язів, які по руху дуже нагадують скорочення серця живих організмів. Проектуючи штучну медузу, яку назвали Medusoid, дослідники використовували ряд аналітичних інструментів, що використовуються в біометрії і кристалографії. Ці інструменти були використані для складання "карти" розподілу волокон м'язових тканин на поверхні конструкції.
Після цього, взявши основу з пластичного силіконового полімеру, вчені штучно приживили заздалегідь вирощений шар м'язової тканини. В результаті вийшла дископодібна структура, що має вісім рухомих придатків. Коли медузу помістили в ємність, заповнену солоною водою, м'язові тканини самостійно почали скорочуватися в певному ритмі. Дослідники, для яких це явище виявилося повною несподіванкою, збиралися використовувати імпульси електричного струму для управління скороченням м'язових тканин.
Професор Кевін Кіт Паркер (Kevin Kit Parker) з Гарвардського університету вважає, що подібний підхід може бути з успіхом використаний для створення штучних м'язів, які зможуть замінити пошкоджені м'язи в тілах людей. У своїх подальших дослідженнях вчені збираються зробити їх штучну медузу більш досконалою, здатної самостійно повертати і рухатися в будь-якому напрямку. Імовірно, що майбутня медуза навіть отримає якусь подобу штучного мозку, що дозволить їй реагувати на зовнішні подразники, прямуючи, приміром, до джерела світла або до джерела поживних речовин.