Вперше в історії медицини людині була введена вирощена в лабораторії кров.
Використання штучної крові може незабаром стати загальнодоступною процедурою завдяки першому успішному переливання людині крові, вирощеної в лабораторії. Люк Доуей (Luc Douay), вчений з університету П'єра і Марії Кюрі (Pierre and Marie Curie University), витяг кровотворні стовбурові клітини з кісткового мозку добровольця і стимулював їх перетворення в еритроцити з допомогою безлічі зовнішніх факторів. Потім, команда Доуей замаркувала ці клітини для того, щоб відстежити їх всередині організму, і ввела приблизно 10 мільярдів цих клітин (2 мл крові) назад людині, донору стовбурових клітин.
Після п'яти днів у тілі людини залишилося циркулювати близько 94 відсотків введених кров'яних клітин, а через 26 днів в організмі залишилося близько 50 відсотків маркірованих клітин, що є цілком нормальним коефіцієнтом виживання кров'яних клітин, що утворилися природним шляхом. Штучно вирощені клітини функціонували точно так само, як і нормальні клітини крові, ефективно переносячи кисень по тілу людини.
Це досягнення є дуже важливим для міжнародного охорони здоров'я. "Наші результати демонструють, що людство має практично невичерпний запас крові" - заявляє Доуей. Ні для кого не є секретом, що охорона здоров'я має великий дефіцит донорської крові, особливо гостро ця проблема стоїть у країнах, де кількість здорових донорів, здатних скласти якісну кров, досить обмежена.
Звичайно, медики давно ведуть дослідницькі роботи в напрямку створення штучної крові. Але більшість попередніх розробок було штучними замінниками крові, а не природною кров'ю, вирощена в штучних умовах. Звичайно, і штучні замінники крові знаходять своє застосування, особливо у віддалених районах і в місцях стихійних лих. Крім цього, штучні замінники крові мають одну перевагу перед натуральною донорською кров'ю та кров'ю, вирощеної зі стовбурових клітин - вони не потребують охолодження для збереження.
В той час, як результати досліджень Доуея, видані в медичному журналі "Blood", є великим кроком вперед, до масового виробництва штучної крові все ще далеко. Пацієнту, який потребує переливання крові, потрібно ввести мінімум в 200 разів більше, ніж 10 мільярдів клітин, які використовували Доуей і колеги, в експериментах. Інші вчені, зокрема доктор Роберт Ланза (Robert Lanza), який вже має досвід вирощування еритроцитів в лабораторних умовах, запропонував використовувати ембріональні стовбурові клітини, які можуть збільшити в 10 разів кількість вирощених з них еритроцитів.