Menu

"Програмовані" клітини можуть стати основою нових форм життя.

"Программируемые" клетки могут стать основой совершенно новых форм жизни.


Команда дослідників з університету Ноттінгема (University of Nottingham) очолює науковий проект, успіх якого може витягнути синтетичну біологію з тієї вузької ніші, яку вона займає в даний момент, і зробити цю область однією з панівних тенденцій, що визначають подальший розвиток людства. За допомогою дослідників з Великобританії, США, Ізраїлю й Іспанії вчені намагаються створити так звану "перепрограммируемую" клітку, яка може виконувати функції клітини будь-якої тканини, в залежності від закладеної в неї програми. Ця клітина чимось нагадує комп'ютер з операційною системою, який може виконувати ті чи інші функції під управлінням різних програм. Іншими словами, вчені намагаються створити спеціалізоване "клітинна" програмне забезпечення, яке дозволить змінювати "на льоту" живі клітини, не змінюючи їх структури, тобто не зачіпаючи їх "апаратну частину".

Цей проект, в разі успіху, стане не те що величезним кроком, а величезним стрибком вперед для синтетичної біології. Завдяки новим можливостям вчені зможуть легко і швидко програмувати клітини на виконання різних завдань, таких як, наприклад, створення абсолютно нових форм життя, які раніше не існували в природі. Таке програмування дозволило б реалізувати швидке експериментування з різними формами життя, заощадивши чимало часу й енергії вчених-біологів, які змушені починати все з чистого аркуша в разі невдалих експериментів.

Першим завданням, розв'язуваної вченими в рамках даної програми, є наділення властивостями перепрограмування бактерій типу E.Coli. Якщо перші досліди пройдуть успішно, то приблизно через п'ять років вчені навчаться повторно перепрограмувати клітини, збираючи для цього відповідні програми, написані на спеціалізованій мові. Така комп'ютеризація дозволить створити бібліотеки готових програм та обмінюватися вченим частинами коду цих програм, а це в свою чергу зумовить розвиток області синтетичної біології по експоненті, а не по сантиметру вперед, як просувається вона зараз завдяки використанню методу проб і помилок.

Багато хто зараз вважають синтетичну біологію чимось на кшталт гри в Бога", адже за допомогою цієї науки створюються зовсім нові форми життя. Але, зрештою, у цій галузі науки є величезний потенціал, що б буквально увійти практично в усі двері, починаючи від виробництва нових фармацевтичних препаратів і до розробки технологій одержання екологічно чистої енергії. Перепрограмовані живі клітини і мікроорганізми можуть налаштовані таким чином, що вони зможуть ліквідувати наслідки екологічних катастроф, очищати повітря від шкідливих речовин, видаляти забруднення з води, протистояти іншим мікроорганізмам, які атакують організм людини і продовжувати цей перелік можна практично нескінченно. А "операційна система" для клітин, здатна виконувати будь-яку програму, може стати технологією, що надає всі перераховані вище можливості.

|