Машини-монстри: Молекули, які можуть прати і відновлювати Вашу пам'ять.
Картини минулого, пам'ять про хороших днями, спогади про людей, яких ви любили і любите, всі ці спогади записані в надрах нашого розуму, подібно до того, як зображення, музика і відео зберігаються на жорсткому диску Вашого комп'ютера. І по аналогії з комп'ютером, дані в якому можна перемістити, видалити і в деяких випадках відновити, з нашими спогадами можна виконати подібні операції. Я пропоную Вам розглянути кілька недавно виявлених хімічних сполук, органічних і неорганічних молекул, використовуючи які можна виробляти деякі маніпуляції з пам'яттю і спогадами.
Спогади в нашому мозку формуються в результаті взаємодії між деякими частинами мозку, результатом цих взаємодій є нові нейронні синапси або зміни у вже існуючих синапсах. Синапс - це своєрідна "лінія зв'язку" між нейронами, клітинами нервових тканин. Людство ще знаходиться в "дитячому віці" в області розуміння процесів, що відбуваються при формуванні спогадів та при їх зміні. Всі наявні сьогодні знання були придбані в результаті спостережень, експериментів, проведених з різними речовинами і гормонами методом проб і помилок.
Наприклад, кортизол, гормон стероїдної природи, який випускається в організм корою надниркових залоз у відповідь на стресову ситуацію, випробовувану людиною. В парі з адреналіном, кортизол може викликати подовження терміну короткочасної пам'яті. Але спостереження за людьми, що знаходяться в постійній стресовій ситуації, показали, що тривалий вплив кортизолу призводить до укорочення терміну короткочасної пам'яті.
Використання маленької молекули органічної речовини P7C3 (Pool 7 Compound 3 - C21H18Br2N2O) відкриває шлях до відновлення спогадів. Ця речовина має яскраво виражені нейрозащитные властивості, що дозволяє використовувати цей препарат при лікуванні пізніх стадій хвороби Альцгеймера. P7C3 стимулює нейрони до створення нових нервових зв'язків і захищає нейрони від погіршення і наступної загибелі. Вченим точно невідомо, яким чином працює препарат P7C3. У препарату P7C3 є інший аналог, який здійснює на мозок ще більш потужний вплив. Обидва ці препарати були виявлені за допомогою природних експериментів, проведених з допомогою методики "дробовика". В організм вводилося більш 1000 молекул різних речовин і вчені спостерігали за тим, до чого це призведе. До речі кажучи, такий метод є загальноприйнятою практикою при винаході нових видів лікарських препаратів.
Введення в мозок величезних молекул речовини CaMKII, які в тисячу разів більше молекул кортизолу і P7C3, дозволяє домогтися стирання в короткочасної пам'яті спогадів, пов'язаних зі страхом. Однак, як і у випадку з кортизолом, велика концентрація і тривалий вплив речовини CaMKII викликають пригнічення спогадів короткочасної і довгострокової пам'яті, пов'язаних зі страхом, зовсім не зачіпаючи інші спогади.
Не варто лякатися, всі вищеописані досліди і експерименти з пам'яттю виконувалися з використання в якості піддослідних гризунів і інших тварин. Тому подібні дослідження на людях будуть проводитися ще через роки, якщо взагалі будуть проводитись, виходячи з етичних міркувань. Але такі дослідження дають надію на те, що колись люди навчаться керувати своєю пам'яттю і спогадами, і будуть використовувати на благо людства.
Машини-монстри - все про виняткових машинах, механізмах і пристроях в світі, від величезних засобів знищення собі подібних до крихітних точних пристроїв, механізмів і всього того, що знаходиться в проміжку між ними.