Menu

Ізраїльські вчені створили гризуна-кіборга з цифровим мозочком.

Израильские ученые создали грызуна-киборга с цифровым мозжечком.


День, коли медики зможуть виправляти пошкодження головного мозку за допомогою електроніки, настане ще не скоро. Але перші ластівки в ту сторону "вже летять". Дослідники з Тель-авівського університету створили кіборга-щура, у якій частину втрачених функцій головного мозку була відновлена з допомогою цифрового чіпа, синтетичного аналога мозочка. Це демонструє те, що штучні аналоги частин головного мозку можуть успішно замінити ті частини мозку, які в силу різних причин не можуть функціонувати належним чином.

Цифровий аналог мозочка - це досить нескладний електронний цифровий чіп, який може отримувати сигнали від стовбура мозку, інтерпретувати ці нервові сигнали і послати відповідні сигнали в необхідну частину мозку, що б виконати потрібний рух. В даний час штучний мозок здатний працювати тільки з основним набором примітивних функцій по типу стимул-реакція, але в майбутньому ніщо не буде заважати розширити функціональність чіпа.

Для подібних експериментів мозочок є ідеальним місцем. Його будова і "архітектура" досить прості, а однією з основних його функцій є моторна функція, організація рухів у відповідь на зовнішні подразники. Вивчивши спочатку, яким чином мозочок щури взаємодіє з іншими частинами мозку, дослідники створили чіп, подражающий такій обробці нервових імпульсів і виробляє відповідні сигнали.

Експериментальний чіп був приєднаний до мозку щура, у якої спостерігався дефект мозку саме в області мозочка. При цьому, чіп не було імплантовано прямо в мозок, з'єднання здійснювалося за допомогою найтонших провідників і електродів. До підключення до тварині чіпа, з ним провели деякі тренувальні заняття, комбінуючи звуковий сигнал з потоком повітря, який повинен був змусити тварину кліпати очима. Якщо слідувати вченню доктора Павлова, то через деякий час щур повинна була моргати газами і без подуву повітря, тільки при подачі звукового сигналу, але з-за того, що її мозочок був пошкоджений, цього не відбувалося.

Після підключення чіпа до мозку щура вона швидко набула рефлекс, в результаті якого вона моргати очима тільки при подачі звукового сигналу. Таким чином було доведено, що цифровий електронний чіп цілком успішно справився з виконанням деяких функцій головного мозку.

Звичайно, все що вдалося реалізувати ізраїльським вченим, виглядає не надто вражаючим, подумаєш, велика різниця, моргає щур очима чи ні? Але це досягнення має величезне значення для вчених, які вивчають методи керування мозком і тілом живих організмів. Така система може бути розвинена до того стану, коли вона зможе використовуватися в головному мозку людини, правда в найближчому майбутньому цього не передбачається.

|