За допомогою технології тривимірної друку вчені навчилися робити штучні кровоносні судини.
Німецькі вчені з інституту Фраунгофера повідомили, що вони займаються розробкою нового типу тривимірного принтера, здатного виробляти різні штучні тканини, пронизані сіткою знову ж штучних кровоносних судин. Завдяки цьому, за допомогою тривимірного принтера BioRap можна буде виготовляти не тільки частини та фрагменти з штучних тканин, але і робити досить складні штучні органи, здатні успішно замінити органи живих організмів.
Питання та технології створення штучних тканин за допомогою технології тривимірної друку вивчаються різними групами дослідників вже досить давно. Але в більшості випадків виготовлені таким методом зразки штучних тканин не в змозі існувати тривалий час. Це обумовлюється відсутністю в них капілярної системи, за якої відбувається постачання тканин поживними та іншими життєво важливими речовинами. Раніше, з допомогою технологій тривимірної друку було практично неможливо створити настільки маленькі речі досить складної форми, як капілярні судини.
Тривимірні принтери здатні виконати об'єкти будь-якої форми з великої різноманітності різних матеріалів, при цьому, досить швидко. Але навіть зараз точності найкращих зразків тривимірних принтерів недостатньо для відтворення мікроструктур капілярних судин. Але, комбінуючи технологію тривимірної друку з процесом мультифотонной полімеризації (multiphoton polymerization), можна отримати складні об'єкти з пружних матеріалів, що представляють собою точне втілення їх природніх прототипів.
Короткі, але потужні імпульси лазерного світла впливають на матеріал, використовуваний для тривимірної друку. Ці світлові імпульси, сфокусовані в дуже малому обсязі, впливають на молекули матеріалу таким чином, що між окремими молекулами виникають додаткові хімічні зв'язки. В результаті цього процесу, відомого як фотополімеризація, матеріал стає більш щільним і набуває властивість пружності.
Для того, що б клітини живого організму могли "зістикуватися" з тканинами штучних кровоносних судин в склад матеріалу включаються модифіковані молекули біологічного походження та активні біохімічні препарати, такі як гепарин (heparin) і зв'язують пептиди. На основі цього матеріалу були виготовлений склад "чорнила" для тривимірного принтера, що складається із суміші синтетичних полімерів, біомолекул і білків природного походження.
Можливості цієї технології скоро вже дозволять створювати штучні органи, усередині яких знаходяться судини штучної системи кровообігу, за допомогою яких можна організувати постачання тканин поживними речовинами. Звичайно, спочатку ці штучні органи не будуть придатні для трансплантації в людський організм, але вони вже зможуть бути використані для проведення експериментів з участю тварин.