Дослідники ідентифікували сьоме і восьме підстава ДНК.
Протягом довгих років вважалося, що ДНК складається з чотирьох основних одиниць, підстав, - аденіну, гуаніна, тиміну і цитозіна. Потім, завдяки зусиллям вчених-генетиків, цей список був розширений до шести підстав, до нього були додані підстави, що мають більш складну структуру - метилцитозин і гидроксиметилцитозин. Нещодавно, дослідникам Медичної школи університету Північної Кароліни (University of North Carolina, UNC) вдалося успішно ідентифікувати ще дві підстави ДНК, яких після цього стало вісім.
В ході початкових досліджень вчені вивчали перетворення 5-го підстави ДНК, метилцитозина, який повчає додаванням хімічної метилової групи до цитозину. Цей процес, званий метилированием, є по суті, придушенням активності гена, так як він викликає сильне згортання спіралі ДНК. У минулому році дослідники виявили, що дія на ДНК білка під назвою Tet миє викликати перетворення 5-метилцитозина (п'ята підстава) у 5-гидроксиметилцитозин (шосте підстава). А подальше потім четырехэтапное перетворення шостого підстави призводить в результаті до появи чистого цитазина.
Однак, із-за недостатньої чутливості наукового обладнання, використаного в торішніх дослідах, вченим не вдалося продовжити реакцію для отримання сьомого і восьмого підстав, про існування яких вчені вже здогадувалися, і які отримали назви 5-формилцитозин (5fC) і 5-карбоксилцитозин (5caC), які є ще одними варіантами цитозина. Ці підстави, як вважають вчені, відіграють важливу роль у процесі деметилювання ДНК, який надає дію, зворотне дії процесу метилювання, тобто активує ДНК. Саме завдяки процесу деметилювання здійснюється "перепрограмування" стовбурових клітин, які після цього можуть перетворитися в клітини будь-яких тканин організму.
Вчені, після впевненої ідентифікації нових основ ДНК провели ряд тестів, які показали, що дійсно, ці підстави можна виявити в геномі стовбурових клітин і геномі живих тканин, зразки яких були взяті у гризунів.
Важко не оцінити значення цього нового відкриття. В першу чергу, це торкнеться області регенераційної медицини, що використовує в своїх цілях стовбурові клітини. Завдяки відкриттю нових основ ДНК вчені та медики отримають в своє розпорядження інструменти для проведення процесу вибіркового деметилювання ДНК, що дозволить повторно "перепрограмувати" живі клітини певних тканин і спровокувати їх перетворення в клітини тканин іншого виду. Так само це може стати знаряддям у боротьбі проти раку та інших онкологічних захворювань, з допомогою якого можна буде активувати гени, що пригнічують розвиток пухлин, які були придушені процесом метилювання.