Крихітна турбіна, встановлена у венах, буде виробляти енергію, використовуючи рух крові.
В даний час учені і інженери винаходять все більше способів отримання енергії з найрізноманітніших джерел, здатних віддати надлишки своєї енергії. Океанські хвилі, сонце, вітер, автомобілі на дорогах і навіть люди, неквапливо пересуваються по тротуарах - все це стає джерелом екологічно чистої енергії. Швейцарські дослідники звернули свою ще до одного малопотужного джерела енергії - кровотоку в людському тілі. Використовуючи мініатюрну турбинку, що встановлюється в кровоносній судині, дослідники планують отримувати микроватты енергії, чого достатньо для постачання енергією ряду імплантованих медичних електронних пристроїв.
Вбудовані медичні пристрої, такі як кардиоводители, датчики артеріального тиску, вимірювачі рівня глюкози, нейростимулятори і пристрої введення лікарських препаратів для своєї роботи вимагаю дуже маленька кількість енергії. Зараз, ця енергія поставляється з малогабаритних батарейок або акумуляторів, але так чи інакше, всі імплантовані пристрої повинні встановлюватися в легкодоступних місцях організму, що дозволяє проводити періодичну заміну елементів живлення. Енергетична незалежність пристроїв від елементів живлення дозволить встановлювати в місцях, найбільш сприятливих і відповідних для виконуваних ними функцій.
Дослідники Бернського університету прикладних наук (Bern University of Applied Sciences) розробили три різновиди мініатюрних турбін-електрогенераторів. Ці турбіни були встановлені в порожнині труби, яка імітувала грудну артерію - кровоносна судина, шириною в декілька міліметрів. Виявилося, що тільки одна конструкція турбіни була ефективною, вона змогла виробити 800 мікроват енергії, чого цілком достатньо для приведення в дію сучасних кардиоводителей і ряду інших медичних пристроїв.
Вчені побоюються, що такі турбіни, встановлені в крові, можуть стати причиною утворення згустків крові. Кров, проходячи крізь місця "з турбуленцией" має тенденцію згущуватися. Якщо завихрення потоку, що викликаються турбіною, стануть причиною утворення згустків крові, то впровадження таких турбін може стати смертельно небезпечним для пацієнта заходом.
Беручи до уваги потенційну небезпеку такої ідеї, дослідники збираються присвятити ще якийсь час додаткових досліджень і доопрацювання конструкції турбіни. Слід зазначити, що ідея такої турбіни вже була раніше використана при розробці мініатюрного саморушного медичного робота. Але, по всій видимості, в медицині більший пріоритет матимуть інші джерела енергії, такі як п'єзоелектричні генератори, що виробляють енергію від скорочення м'язів або термоелектричні генератори, використовують різниці температур в межах людського тіла.