Menu

Вчені виявили "генетичний провідник", пов'язаний з виробництвом нових нервових клітин головного мозку.

Ученые обнаружили "генетический проводник", связанный с производством новых нервных клеток головного мозга.



Більшості людей доводилося не раз чути вислів: "Не нервуйте, адже нервові клітини не відновлюються!". І насправді, згідно з даними медичних досліджень зростання кількості нейронів головного мозку спостерігається у людей лише до певного віку. Після якогось моменту зростання кількості нервових клітин повністю зупиняється і їх кількість починає неухильно зменшуватися з віком. Команда дослідників з університету штату Північна Кароліна в результаті своїх досліджень з'ясували більше про гені під назвою Foxj1, пов'язаними з виробництвом нових нервових клітин.

У більш ранніх дослідженнях ця ж команда вчених з'ясувала, що ген Foxj1 є свого роду вимикачем розмноження стовбурових клітин, які потім перетворюються в клітини нервових тканин. Поява клітин, що виробляють вказаний ген, що обумовлює кінець відтворення нейронів і інших нервових тканин. Це було підтверджено експериментально з використанням багатостраждальних гризунів.

Але нові дослідження, нещодавно закінчені вченими, дали несподівані результати. Виявилося, що групи клітин, що виробляють ген Foxj1, функціонували самі як стовбурові клітини, перетворюючись в клітини інших тканин, але тільки до того моменту, поки гризуни не досягли віку, еквівалентного віком статевого дозрівання людини.

Додатково вченим вдалося з'ясувати, що ген Foxj1, крім функції "вимикача", виконує функцію "генетичного провідника", "інструктуючи" інші стовбурові клітини і приховуючи молекули інших активних органічних речовин, що, в свою чергу, гарантує правильне перетворення стовбурових клітин в нейрони.

"Наше відкриття дуже важливо в світлі того, що в більшості випадків мозок дорослої людини не може виробляти нові нейрони. При цьому ми ще не навчилися ефективно використовувати штучно пересаджені нейрони для заповнення втрати маси нервової тканини" - розповідає доктор Трой Гэшгэеи (Dr. Troy Ghashghaei). Поки що вченим невідомо, яким саме чином можна вплинути на клітини, що виробляють ген Foxj1, і до яких наслідків це призведе. Природно, що дослідження в цьому напрямку будуть продовжуватися, бідні гризуни будуть страждати далі, і, може, врешті-решт, людство отримає можливість уникнути вікової втрати нервових клітин і захворювань, пов'язаних з цим.

|