Menu

Raytheon Riot: Програма для тотального стеження за людьми

Raytheon Riot: Программа для тотальной слежки за людьми

Компанія Raytheon з штату Массачусетс розробила для американського уряду спеціальне програмне забезпечення на основі соціальних мереж для стеження за переміщеннями людей і прогнозом їх поведінки. Розробка під назвою Riot, що розшифровується як Rapid Information Overlay Technology, зайняла більше двох років роботи.

За допомогою Riot, створеної на зразок пошукової системи, за кілька кліків можна отримати повний «знімок» життя людини - дізнатися, з ким він дружить, подивитися на карті, які місця він відвідує, та іншу інформацію. Старший аналітик Raytheon Брайан Арч (Brian Urch) показав, як програма працює на прикладі одного з співробітників Raytheon по імені Нік.

Отримавши інформацію з соціальних мереж, Арч з допомогою Riot зміг швидко встановити, що Нік часто відвідує Національний парк у Вашингтоні, а також зміг побачити фотографію Ніка з дівчиною, зроблену в цьому парку.

«Ми знаємо, де Нік буває і як виглядає, - прокоментував Арч. - Тепер ми спробуємо передбачити, де Нік може опинитися в майбутньому».

Riot може будувати діаграми, вказуючи на взаємозв'язок користувача з іншими людьми, аналізуючи його блог на Twitter. Також використовуються дані з Facebook і GPS координати з соціальної мережі Foursquare, за допомогою якої близько 25 млн людей у світі розповідають один одному про те, де і в який момент часу вони знаходяться.

Дані з Foursquare можуть бути використані для побудови діаграм 10 місць, які користувач найбільш часто відвідує, включаючи їх час відвідування. Брайан Арч зміг легко дізнатися, що Нік на початку кожного тижня ходить в тренажерный зал в 6 ранку.

«Якщо потрібно зловити Ніка або, наприклад, вкрасти його ноутбук, то робити це потрібно в 6 ранку в понеділок в тренажерному залі», - резюмує Арч.

Витяг даних з публічних веб-сайтів у багатьох країнах є законним, якщо ці дані необхідні державним службам. Наприклад, у лютому минулого року ФБР на цілком законних підставах замовила розробку програми, яке б дозволило стежити за діячами шоу-бізнесу через соцмережі.

Правозахисні організації із занепокоєнням сприйняли чутки про розробку Riot, посилаючись на те, що діяльність організацій по збору даних недостатньо чітко регламентована. Вони також попереджають, що самі соцмережі не завжди достатньо чітко попереджають користувачів про те, які персональні дані будуть відкриті для пошукових систем.

У компанії Raytheon заявили, що вони не планують продавати додаток Riot, проте планують використовувати розробку для власних цілей - поліпшення своїх продуктів, основна виручка з продажу яких формується держзамовниками.

«Нашою метою була розробка системи, здатної обробляти великі обсяги даних, - пояснили в прес-службі компанії. - Це потрібно для того, щоб рівень безпеки нашої нації продовжував відповідати високим стандартам».

Ну так. Так все і повірили. Звичайно.

|