Аналітики в очікуванні редизайну iOS і OS X
На порозі стоїть ера Джонні Айва. Про це можна було здогадатися ще після повалення Скотта Форстолла, а зараз підключилися аналітики. Так, Брайан Блау (Brian Blau) з Gartner вважає, що Джоні Айв просто зобов'язаний зробити безліч поліпшень.
«Не думаю, що Apple коли-небудь перестане допрацьовувати і переробляти свої операційні системи і інтерфейси, і разом з Джоні Айвом ми повинні побачити безліч поліпшень», - говорить Брайан Блау.
Навіть незважаючи на щорічні оновлення «осей» і мініатюрні доопрацювання, які протягом року «прилітають» в непомітному режимі Power Nap, Блау вважає, що «час покаже щось більше».
Останнім маячком про те, що змінам бути, стала поява вакансій старших інженерів програмного забезпечення для iLife. В оголошенні сказано, що потрібно «ентузіаст-інженер, який допоможе нам заново зрозуміти, як повинен бути побудований і як повинен працювати користувальницький інтерфейс». Це не схоже на косметичну підтяжку обличчя. Швидше це грандіозний ремонт ядра оболонки програмного забезпечення - iLife, яке включає кожен новий Mac. Слова iPhoto, iMovie і GarageBand ні про що не говорять?
Крім того, Apple потрібен «учитель для Siri», який навчить віртуального асистента спілкуватися по-по-людськи. Наступна вакансія запрошує на роботу людину, який створить новий набір API і фреймворків, і це не може не наводити на думку про платформі iOS.
З іншого боку, хоч над редизайном і працюють, це не означає, що він станеться відразу, в одну чарівну ніч, коли ви відвернетеся від моніторів і дисплеїв.
«Оновити великі шматки користувальницьких інтерфейсів не так то й легко; вони не хочуть ламати те, що ефективно працює зараз, а також розривати зв'язку з розробниками, які працюють на платформах, - вважає пан Блау. - Але, можливо, будуть додані функції і фішки, які забезпечать більшу гнучкість, легкість управління і продуктивність в контексті підтримки великої бібліотеки сторонніх додатків».
Все це чудово поєднується з пертурбаціями у вищому керівництві Apple. Крім відсторонення Форстолла і призначення Айва на посаду відповідального за красу», компанія призначила Крейга Федериги (головного по Mac) головним і по OS X з iOS. Можна вважати, що з Федериги, який буде відповідати за технічну частину, і з Айвом, який буде відповідати за «особа» операційних систем, синхронізація та більш тісне злиття мобільного і десктопної «яблучних осей» не за горами. У всякому разі, ми побачимо експерименти і нові рішення в дизайні. Це радує.
iOS залишилася практично незмінною з моменту запуску в 2007 році. Просто домашній екран, забитий квадратними іконками із закругленими краями, і док з постійними іконками внизу. Згодом іконки стали більш глянцевими, блискучими, відполірованими, деталізованими і що відкидають тіні. Але в цьому немає нічого революційного. Та ж історія з OS X. Останній грандіозний редизайн прийшов у 2007 році з «леопардом, який і дав нам більшу частину того, що ми бачимо сьогодні на своїх Mac. Snow Leopard і Mountain Lion додали функцій, хмарну інтеграцію, жести, але це все еволюція, а не революція.
Вже п'ять років ми терзаем сенсорні дисплеї своїх смартфонів, а персональні комп'ютери, для деяких з нас, існують років тридцять. А речі типу календаря to-do-списків, заміток незмінно повертають нас у часи, коли ці прості завдання вирішувалися за допомогою ручки і паперу.
Час не стоїть на місці. Символ епохи Форстолла - елемент дизайну, відомий як скевоморфизм - залишиться на узбіччі і, як говорив один відомий поет, «слежится в обнімку з брудом, вважаючи дні, перегній, в осад, в культурний пласт». Скевоморфизм перестав бути відмінною рисою і перетворився в проблему. Це метафора минулого, яка душить інновації.
«Чіткі краю і плоскі поверхні з великою ймовірністю замінять текстури, які зараз скрізь і всюди», - повідомив New York Times один з дизайнерів Apple, який побажав залишитися невідомим, кажучи про те, чого ми можемо чекати від Джоні Айва.
На самому початку поширення Mac, iPhone і iPad скевоморфизм був необхідною умовою акліматизації користувачів. Але зараз простота iOS, яка дозволяє легко освоїтися навіть дитині, не поєднується з прогресом. Ми виросли на свайпах, подвійних тапах та інших жестах, які можуть закрити або відкрити програму в мить ока. На цих жестах народилися такі шикарні програми, як, наприклад, Clear. Їх народження підказало, що деякі завдання на сенсорному дисплеї вирішувати приємніше, ніж на папері.
Наступна ера користувальницьких інтерфейсів Apple буде побудована на сенсорному введенні і трекпаде, які стали міцно асоціюватися з відповідними операційними системами. Наступне покоління користувачів, можливо, ніколи не дізнається про те, що таке програвач, телефон з диском, можливо, навіть папір і блокнот стануть ніж-то дивним і втраченим в минулому. Звільнення дизайну Apple від цих елементів буде правильним рішенням у дусі часу.