Невидиме, відразливе вологу скло - спасибі наноцарапинам
Виявляється, скло можна зробити повністю невидимим. Для цього лише потрібно нанести наноцарапины, щоб воно не відображає світло. А ще не намокало - краплі моментально скочуються з поверхні.
Про те, як важливо мати не відображає світло скло, знають усі користувачі смартфонів (при косом освітленні - наприклад, вранці або перед заходом - звичайне скло може відображати до 50% променів). А забруднення поверхні сонячних батарей призводить до того, що приблизно за півроку ефективність їх роботи знижується на 40%.
Загалом, небликующая і самоочисна поверхня стане в нагоді для різних завдань. Більш того, технологію, швидше за все, вдасться зробити досить недорогий для того, щоб масово використовувати її де завгодно, від автомобілів до оптики.
Така корисна поверхню створюється у декілька етапів і являє собою «ліс» витягнутих довгих конусів, що мають в основі всього 200 нм і приблизно вп ’ ятеро більше в довжину. Для початку поверхню скла покривається тонкими шарами полімерів (у тому числі і фоторезистами, як при звичайній фотолітографії), а потім крізь шаблон піддається впливу випромінювання. Опромінені частини фоторезисту стають розчинними і змиваються. Раз за разом такими діями і формуються конуси.
Розробники вважають, що при масовому промисловому виробництві можна обійтися і куди більш простим способом, проганяючи ще не затвердевшее крізь скло пару валиків з нанесеним на них шаблоном. Вартість такої обробки мінімальна, а ефект видно неозброєним оком.