Menu

Євген Касперський в списку найнебезпечніших людей світу за версією Wired

Евгений Касперский в списке самых опасных людей мира по версии Wired

Американське видання Wired визначило Євгенія Касперського на восьме місце в списку найбагатших людей планети. Свій вибір редакція пояснює участю «Лабораторії Касперського» у знешкодженні вірусних атак на Близький Схід.

Перші три місця в списку займають глава іранського спецназу генерал Касим Сулеймані (Qassem Suleimani), президент Сирії Башар Асад (Bashar Assad) і мексиканський наркобарон Хоакін Гусман (Joaquin Guzman).

У прес-службі «Лабораторії Касперського» пов'язують включення Євгенія Касперського в список найнебезпечніших людей з особистим ставленням до нього редакції блогу Danger Room журналу Wired: «Лабораторія Касперського» визнає право журналістів мати особиста думка і відкрито його висловлювати, але в даному випадку відсутній прямий зв'язок між фактами і їх інтерпретацією. В результаті читач, не отримуючи об'єктивної інформації, стає жертвою суб'єктивної оцінки безпосередньо перед початком Різдвяних розпродажів у США».

«При всій повазі до журналу Wired ми вважаємо цю публікацію необ'єктивною і заснованої виключно на особисту думку авторів, не підкріплену перевіреними фактами, - пишуть представники «Лабораторія Касперського». - Помилкові звинувачення і асоціації, які наведені в рейтингу, мають на меті сформувати негативне ставлення до компанії і епатувати громадська думка».

Wired мотивував кооптації Касперського в рейтинг «небезпечних людей» роботами очолюваної ним «Лабораторії» зі знешкодження шкідливих програм Stuxnet, Flame і Duqu, за допомогою яких були атаковані промислові та урядові об'єкти в Ірані і в інших близькосхідних країнах, а також його риторикою на користь обмеження інтернет-свобод.

«Нещодавно США вели інтернет-кампанію по шпигунству і протидії іранській вченим-атомникам. Проте фахівці з кібербезпеки викривали кожен з проектів Вашингтона, в якому використовувалися шкідливі програми, зробивши марними Stuxnet, Flame і Duqu.

Багато хто з цих фахівців працюють на Євгена Касперського, російського магната в сфері комп'ютерної безпеки, що управляє однією з найбільших і найбільш кваліфікованих антивірусних компаній», - пише Wired.

Ноа Шахтман (Noah Shachtman), за авторством якого вийшла присвячена Євгену Касперскому главку в списку найнебезпечніших людей», пише:

«Якщо б єдиним, що Касперський зробив у минулому році, було втручання в американські зусилля з припинення ядерних амбіцій Ірану, то він вже заробив би собі місце в списку найбагатших людей світу, але до Касперскому є й інші претензії. Будучи давнім союзником спецслужб Росії, він займається технічною експертизою в інтересах ФСБ, спадкоємиці КДБ, агентів якої його експерти навчають в комп'ютерній криміналістиці. Коли син Касперського був викрадений, на допомогу прийшла ФСБ».

Другим мотивом включення Касперського в рейтинг стала його позиція по контролю за інтернетом:

«Касперський заявляв, що в інтернеті «занадто багато свободи» і підтримував додатковий державний контроль над соціальними мережами, які частково звинуватив у викраденні свого сина. Кілька місяців потому в Росії був прийнятий новий закон, що забороняє багато категорії веб-сайтів і що зобов'язує російські телеком-компанії вводити нові способи стеження. Тепер західні спецслужби ламають голови, самостійно чи діяли експерти Касперського, коли зривали атаку шкідливий на Іран, або робили це з допомогою Кремля?», - цікавиться Шахтман.

Номінація Євгенія Касперського в рейтингу найнебезпечніших людей 2012 року стала другим за останні півроку звинуваченням у співпраці зі спецслужбами. У липні видання опублікувало великий нарис «Парадокс Євгенія Касперського», де Шахтман наводив ті ж звинувачення у співпраці зі спецслужбами і в прагненні обмежити свободу Інтернету, що і в коментарях до «списку».

Евгений Касперский в списке самых опасных людей мира по версии Wired

Євген Касперський тоді дав відповідь Шахтману у своєму блозі. Він зазначив, що холдингова компанія «Лабораторії Касперського» не випадково зареєстрована у Великобританії:

«Прозорість законів Її Величності, які поважаються по всьому світу, забезпечила гарантію нашої фінансової чистоти, що багато в чому сприяло нашому ефективного виходу на західні ринки. «Підкилимові» відносини з якими б то не було владою в цей ланцюжок ну ніяк не вписуються».

Касперський зазначив, що співпраця великих антивірусних розробників зі спецслужбами своїх країн в частині протидії кіберзлочинності - це традиційна і звична практика:

«Усі великі компанії на ринку інформаційної безпеки, включаючи його лідерів - Symantec, McAfee і «Лабораторії Касперського» - співпрацюють з правоохоронними органами всього світу в області протидії кіберзлочинності». У числі спецслужб, яким допомагає «Лабораторія Касперського», її глава перерахував і іноземні відомства: «ITU, CET, FBI, ФСБ, американську Секретну службу... ми вважаємо своїм обов'язком допомагати їм у розслідуванні злочинів. Місія компанії, сам сенс її існування, полягає в протидії кіберзлочинності у всьому світі».

Опублікувавши припущення, що викрадення сина Івана було використано як зброю проти політичних опонентів, «автор і сам опустився, і репутацію журналу серйозно похитнув», вважає Євген Касперський.

|