Новий алгоритм системи штучного інтелекту ламає код захисту CAPTCHA в 90 відсотках випадків
Vicarious, відносно молода компанія з Сан-Франциско, що спеціалізується на розробці програмного забезпечення систем штучного інтелекту, продемонструвала роботу розроблених ними алгоритмів штучного інтелекту, які виявилися здатними правильно визначити код захисту CAPTCHA в 90 відсотках випадків. Код CAPTCHA - це автоматизований тест, з яким стикається майже кожен день будь-який користувач Інтернету, в більшості випадків цей код захисту виглядає у вигляді послідовності спотворених або закамуфльованих букв і цифр, і використовується для диференціювання живих людей, що сидять за комп'ютером від комп'ютерних програм. Коди CAPTCHA бувають різних рівнів складності, від найпростіших, які є вбудованими засобами захисту багатьох систем управління сайтами, до складних, типу reCAPTCHA, з рішенням яких часом важко впоратися і живій людині. Але алгоритми Vicarious успішно "ламають" код CAPTCHA будь-якої складності, роблячи цю технологію захисту неефективною і морально застарілою.
Метою використання захисту на основі кодів CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart), що представляє собою одну з різновидів тестів Тюрінга, є обмеження доступу до веб-сайтів і різних сервісів спеціалізованих автоматизованих комп'ютерних програм, ботам, які можуть займатися розсилкою спаму, крадіжкою або спотворенням інформації різного роду. Компанія Vicarious є не першою компанією, яка займалася розробкою алгоритмів розпізнавання та розшифровки кодів CAPTCHA, але вона, безумовно, є першою організацією, що застосувала до цієї справи алгоритми цього штучного інтелекту.
Звичайні алгоритми, розпізнавальні коди захисту CAPTCHA, в більшості випадків використовують досить поширені методи оптичного розпізнавання символів, шаблони різного роду або метод "грубої сили", банального перебору. Це дозволяє таким системам зламувати "як горіхи" захист на основі простих кодів CAPTCHA. Але алгоритм на основі технології рекурсивних кортексных мереж (Recursive Cortical Network), розроблений компанією Vicarious, працює на зовсім інших принципах. Це система візуального сприйняття, яка інтерпретує оброблюваного зображення в манері, в якій обробляє надходить візуальну інформацію людський мозок. І ця особливість дозволяє алгоритмом Recursive Cortical Network справлятися з розпізнаванням кодів CAPTCHA у 90 відсотках випадків, навіть вельми складних кодів, розроблених такими компаніями, як Captcha.com Google, Yahoo і Paypal. При цьому, зі слів представників компанії Vicarious, їх алгоритмом потрібно зовсім небагато обчислювальної потужності і ресурсів обчислювальної системи порівняно з обсягами, необхідними для виконання подібної задачі програмами на основі інших алгоритмів.
Беручи до уваги такий показник успішності злому кодів CAPTCHA і роботу дослідників зі Стенфордського університету, які розрахували, що "систему захисту CAPTCHA можна буде вважати успішно зламаної, коли точність автоматичного розпізнавання кодів перевищить поріг в один відсоток", можна прийти до висновку, що одна з основних систем захисту в Інтернеті застаріла буквально за ніч. Але це трохи не так, по-перше, компанія Vicarious не збирається ділитися розробленими ними алгоритмами з світовим хакерських спільнотою, а по-друге, алгоритмом Recursive Cortical Network належить пройти ще довгий шлях модифікацій і змін, перш ніж він знайде справжню міць.
І, в будь-якому випадку, розробка алгоритму Recursive Cortical Network є чималим досягненням в області розробки штучного інтелекту, яке, без сумніву, знайде масу корисних застосувань у робототехніки, автоматизації і в багатьох інших напрямках.