Menu

Qcloud - перший квантовий комп'ютер, підключений до Інтернету, доступ до якого зможе отримати кожен бажаючий

Qcloud - первый квантовый компьютер, подключенный к Интернету, доступ к которому сможет получить каждый желающий



В даний час тільки у дуже малого числа наукових установ і лабораторій є доступ навіть до не дуже складним квантовим комп'ютерами. Компанія Lockheed Martin володіє квантовим комп'ютером компанії D-Wave, такий же комп'ютер був придбаний не так давно разом з НАСА компанією Google, а інші експериментальні квантові обчислювальні системи можна перерахувати буквально по пальцях. Така обмежена доступність квантових систем викликає стурбованість у деяких учених, зокрема у вчених з університету Брістоля у Великобританії. Вони справедливо вважають, що в момент, коли відбудеться настільки очікувана квантова "революція", виникне гострий дефіцит кваліфікованих фахівців та інші проблеми, пов'язані з цим.

"Квантовий комп'ютер може виконати деякі типи розрахунків набагато швидше звичайних комп'ютерів. Але, як і звичайний комп'ютер, його також необхідно програмувати. Незважаючи на розробку квантових алгоритмів і спеціалізованої мови програмування, зараз у світі є лише мала горстка кваліфікованих фахівців, здатних на це", - розповідає Джеремі о'брайен (Jeremy o'brien), дослідник з університету Брістоля, що займається областю квантових обчислень.

Для вирішення вищезгаданої проблеми дослідники з університету Брістоля збираються підключити до Інтернету нескладну квантову обчислювальну систему, чіп Qcloud, розроблений ними для реалізації технологій хмарних квантових обчислень. Завдяки цьому незабаром будь-який бажаючий за допомогою веб-браузера зможе підключитися до цього квантовим комп'ютером і поекспериментувати з базовими алгоритмами квантових обчислень.

Квантовий чіп Qcloud, розроблений в університеті Брістоля, є класичною квантової обчислювальної системою, всього з двома квантовими бітами, кубітами, в якій обчислення проводяться на рахунок двох заплутаних фотонів, що рухаються по системі спеціальних світловодів. Програмування комп'ютера полягає в програмуванні по часу рівня заплутаності фотонів, що дозволяє зробити певні обчислення.

Qcloud - первый квантовый компьютер, подключенный к Интернету, доступ к которому сможет получить каждый желающий



Майбутні "квантові" програмісти зможуть скористатися онлайн-тренажером, реалізує всі функції чіпа Qcloud. В цій навчальній програмі вони освоять базові принципи й основні алгоритми, що використовують у своїй роботі принципи квантової механіки для вирішення різних завдань. Після засвоєння вищеописаного матеріалу користувачі зможуть спробувати сконфигурироваь квантовий чіп, використовуючи емулятор, і досягти певного результату. По мірі придбання достатньої кількості досвіду, користувачі зможуть подати запит до університету Брістоля на надання доступу до реального квантовим чіпу, який у разі отримання такого дозволу справить обчислення відповідно до розробленої програми і передасть через Інтернет результати пророблених обчислень.

"Використовуючи нашу систему ви зможете сидіти в автобусі і з допомогою мобільного телефону проводити експеримент в області квантової оптики, який до вас, певно, ще ніколи не проводився", - розповідає Пітер Шэдболт (Peter Shadbolt), член дослідницької команди з Брістоля. Онлайн-тренажер, про який йшлося трохи вище, вже працює, а доступ до реального квантовим чіпу можна буде запитати не раніше, ніж 20 вересня цього року.

Поки ще не ясно, яким чином і навіщо звичайна людина зможе використовувати алгоритми квантових обчислень і можливості квантового чіпа Qcloud. Та й можливості цього чіпа, має всього два квантового біта, і так вкрай обмежені. "Цей чіп не може обчислити нічого, з чим би не міг впоратися звичайний досить потужний комп'ютер" - розповідає о'брайен, - "Наша група зараз займається розробкою більш складних квантових обчислювальних систем, в складі яких налічується 6 і 8 кубітів. Але ми раді, що і більш старої нашої технології знайдеться вкрай корисне застосування, ми сподіваємося, що це допоможе виростити кваліфікованих фахівців, які будуть в змозі впоратися і зі складними системами".

|