Вчені створили перший прямий інтерфейс мозок-мозок, зв'язавши через Інтернет двох людей
Дослідники з Вашингтонського університету (University of Washington) продемонстрували розроблений ними неінвазивний (не вимагає хірургічного втручання) прямий інтерфейс, здатний через Інтернет зв'язати мізки двох людей, незалежно від розділяє їх відстань. Дане досягнення можна вважати першим кроком у розробці технологій дистанційного управління свідомістю або першої реалізацією технології електронного телепатії".
В основі розробки даного інтерфейсу лежать результати досліджень учених з університету Дюка (Duke University), які зв'язали через Інтернет мізки двох гризунів, одного, який перебуває в США, і другого, що перебуває у Бразилії. Незважаючи на настільки значну відстань ці двоє тварин успішно впоралися спільними зусиллями з рішенням непростих логічних завдань. Пізніше, використовуючи подібний підхід, дослідники з Гарвардського продемонстрували інтерфейс між мозком людини і мозком тварини, дозволяє людині дистанційно керувати рухами частин тіла тварини.
В даному випадку, Рэджеш Рав (Rajesh Rao, професор інформаційних технологій Вашингтонського університету, використовував свої думки для того, щоб керувати діями Андреа Стукко (Andrea Stucco), наукового співробітника того ж університету. В ході експерименту Рэджеш Рав одягав на голову сітку ЕЕГ-датчиків, які зчитують електричні сигнали діяльність його мозку. Над головою його опонента, Андреа Стукко, була встановлена складна електромагнітна котушка, поле якої здатне надавати збудливий вплив на певні ділянки головного мозку, зокрема на ділянки кори лівої півкулі, які керують рухами рук людини.
Під час експерименту Рэджеш Рав подумки, не роблячи фізичних рухів, рухав своєю правою рукою, натискаючи на кнопку вогню віртуального зброї в комп'ютерній грі. Спеціальне програмне забезпечення транслювало сигнали електроенцефалограми мозку в послідовність команд, яка потім у режимі реального часу через підключення до Інтернету передавалася в мозок його опонента. Андреа Стукко в цей час перебував в іншому приміщенні, дивлячись на монітор, на якому розгорталися дії вищезгаданої комп'ютерної гри. Його рука абсолютно ненавмисно переміщалася і натискала на клавішу "пробіл" в моменти, коли Рэджеш Рав натискав на таку ж, тільки уявну клавішу.
Те, що продемонстрували вчені з Вашингтонського університету, є досить простою системою, що дозволяє обмінюватися лише примітивними сигналами мозку. Крім цього, експеримент проходив в ідеальних умовах, а використовуване обладнання не було підключено до зовнішніх інформаційних мереж, що виходять за межі лабораторії, чим забезпечувалася безпека експерименту.
"Наш інтерфейс поки ще має односпрямований характер, потік інформації рухається тільки в одному напрямку від одного мозку до іншого" - розповідає Рэджеш Рав, - "Наступним нашим кроком буде створення рівноправного двостороннього інтерфейсу, за допомогою якого мізки двох людей зможуть обмінюватися інформацією безпосередньо".
Надалі дослідники планують на основі розроблених ними технологій створити реальну систему, яка дозволить людям, які не можуть говорити і рухатися, налагодити спілкування з оточуючими, а люди з більш багатою фантазією відразу можуть уявити собі технологію, що дозволяє дистанційне керування тілом людини проти його волі і бажань. На щастя, такий сценарій поки що неможливий, але довго буде зберігатися такий стан справ?